3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

Viac ako 24 požiarov za deň. Na Slovensku sa vlani podľa štatistík hasičov rozhorel nový požiar v priemere každú hodinu. Tí, ktorí takúto situáciu zažili, vedia, že celá domácnosť vám môže zmiznúť doslova za pár minút. Riziko plameňov v byte sa dá výrazne znížiť, ak si dáme pozor na najčastejšie príčiny požiaru. Čomu sa vyvarovať a ako chrániť svoju domácnosť pred zlým pánom?

Vedeli to už naše staré mamy – oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Stačí chvíľka nepozornosti a za chvíľu prídete o domov. Rozšírenie požiaru do celej domácnosti trvá podľa dlhodobých štatistík v priemere tri minúty.

Pritom stačí len málo. Riziko vzniku plameňov vo vašej domácnosti môžete výrazne znížiť eliminovaním najčastejších príčin, ktoré takéto nehody spôsobujú. Že treba pravidelne čistiť komín či nezapaľovať si cigaretu v spálni, nie je pre nikoho tajomstvom. Treba však dávať pozor aj na iné veci.

Prinášame vám tri časté príčiny vzniku požiaru v interiéri, ktoré ľudia často opomínajú. Zo štatistík hasičov vyplýva aj jedno dôležité upozornenie navyše pre majiteľov rodinných domov.

1. Pozor na nabíjačku

Vzhľadom na štýl nášho života sa v posledných rokoch bežnou príčinou požiaru stáva zariadenie, ktoré sa súčasťou našich domácností stalo až v posledných desaťročiach. Ide o akumulátory, najmä o nabíjačky mobilov.

Problém je, že časté manipulovanie s nabíjačkami môže polámať a obnažiť kábliky. Odtiaľ je už len krôčik k skratu, ktorý môže prerásť do veľkého požiaru. Odborníci preto odporúčajú dávať si na stav káblikov pozor. Ak sa to dá, nabíjajte telefón na miestach, kde nie sú horľavé materiály. Teda radšej na dlaždiciach v kuchyni ako na nočnom stolíku s knihami.

2. Vymeňte kanvicu za novú

Ďalším strašiakom v domácnosti sú rýchlovarné kanvice. Nebezpečenstvo hrozí najmä pri starších modeloch. O čo ide? Kanvicu väčšinou nechávame pripojenú do elektrickej siete. A práve staršie kanvice nezvyknú mať poistku proti svojvoľnému zapnutiu. Ako to funguje? Ak omylom necháte prázdnu kanvicu na svojom mieste bez vody, začne sa zohrievať aj tak. Skôr či neskôr tak môže dôjsť k samovznieteniu.

Ak máte staršiu kanvicu, zainvestujte pár desiatok eur do novej, s poistkou proti prehriatiu a funkciou automatického vypnutia. Kúpite ich od 20 eur vyššie. Je to rozhodne menej ako náklady na zariadenie vyhoreného bytu.

3. Pozor na staršie chladničky

Azda najviac potenciálnych príčin požiaru sa nachádza v chladničkách. Na chladenie sa používajú plynové látky, ktoré často bývajú horľavé. Kompresor je ponorený v olejovej vani, čo je ďalšie riziko vzniku požiaru. Ako izolačný materiál často bývajú použité rôzne plasty, ktoré sú horľavé. Napríklad aj tragický požiar londýnskej Grenfell Tower, ktorý si vyžiadal viac ako 70 obetí, mala na svedomí práve chladnička. Na anglickom internete možno nájsť viacero stránok so zoznamom stoviek modelov chladničiek, ktoré sú potenciálnym rizikom.

Riešenie? Sledujte chladničku, a ak máte pocit, že sa správa neštandardne, radšej zavolajte odborníka. Ak máte starší model, zvážte, či nemáte dostatok voľných financií na jeho výmenu.

4. Nevypaľujte trávu!

Ak máte pri dome záhradu, dajte si mimoriadny pozor. Každý piaty požiar vlani totiž vznikol práve tu. Až 21 percent zo všetkých 8 793 požiarov počas minulého roka bolo spôsobených zakázaným, ale stále populárnym vypaľovaním trávy a suchých porastov. Stačí jedna iskra, ktorú vietor odnesie cez otvorené okno, a tragédia je na svete. Preto odporúčame dodržiavať pravidlá. Väčšina samospráv na Slovensku poskytuje v prípade potreby aj kontajnery na bioodpad.

Ako sa chrániť? Nainštalujte si alarm

Vaše šance zachrániť domácnosť pred požiarom, alebo si aspoň zachrániť zdravie a život, radikálne stúpajú, ak vašu domácnosť vybavíte inteligentnými pomocníkmi – hlásičmi požiaru. Podľa dlhodobých štatistík máte dvojnásobnú šancu, že sa podarí vašu domácnosť zachrániť, dvojnásobne vyššiu šancu na záchranu života a až štvornásobne vyššiu pravdepodobnosť, že vyviaznete bez ujmy na zdraví.

Požiarny alarm by ste mali mať umiestnený v každej miestnosti blízko ku stropu, aby zachytil stúpajúci dym a upozornil vás vizuálnou či zvukovou signalizáciou. Odborníci radia nekupovať najlacnejšie zariadenia v supermarketoch, pretože po vybití batérie sa z nich často stane len okrasná krabička. Netreba sa však báť, ani špičkové alarmy neznamenajú nejakú významnú investíciu. Ak nemáte dostatočné voľné prostriedky, alarmy sa dajú aj výhodne prenajať.

Chcete eliminovať riziko požiaru vo vašej domácnosti? Zaujímajú vás aj ďalšie rady, ako urobiť váš príbytok bezpečnejším a energeticky efektívnejším? Dohodnite si stretnutie s innogy Expertom, ktorý vám poradí tie najvhodnejšie riešenia.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat