Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

Štyri z piatich domácností na Slovensku sú ohrozené tvrdou vodou. Je v ohrození aj vaša domácnosť? O koľko zníži tvrdá voda životnosť vašej práčke či vodovodným batériám? Čo môžete robiť, aby vám spotrebiče za stovky eur slúžili o pár rokov dlhšie?

Čo je to vlastne „tvrdá“ voda? Tvrdosť je vlastne pomer minerálnych látok, ktoré tekutina obsahuje. V slovenských pomeroch ide najmä o ióny vápnika a horčíka. Hovorí sa, že tvrdá voda je chutnejšia, podobne ako napríklad minerálky. Veľkou nevýhodou však je, že minerály sa zvyknú usádzať na tých najnepríjemnejších miestach. Napríklad vo vnútri vašich spotrebičov.

Podľa údajov innogy je až 82 % slovenských okresov vystavených rizikám tvrdej vody. Problém s tvrdou vodou má takmer každá domácnosť v hlavnom meste. Naproti tomu v Košiciach má voda zhruba o polovicu menej minerálnych látok, v norme je aj voda v Banskej Bystrici. Vo všetkých ostatných krajských mestách sú na tom však podobne ako v Bratislave – ak žijete v niektorom z nich, mali by ste svoju domácnosť chrániť.

Ako môžem zistiť, či tvrdá voda tečie aj v mojej kúpeľni či kuchyni? Pokiaľ vodu nečerpáte z vlastnej studne, ale od vodární, rozbor vody by mal mať zverejnený na stránke váš dodávateľ. Či však máte problémy s tvrdou vodou, zistíte kontrolou priamo v domácnosti.

Biely povlak v kanvici

Najčastejším príznakom tvrdej vody v domácnosti je biely povlak v rýchlovarnej kanvici alebo inej nádobe, v ktorej často zohrievate vodu. To je ten povestný vodný kameň, ktorý tvoria usadeniny vápnika a horčíka. Ošetrenie kanvice je pomerne jednoduché, stačí v nej nechať prevariť vodu s octom alebo kyselinou citrónovou.

Zanesená kúpeľňa

Tvrdá voda môže znamenať estetický problém vo vašej kúpeľni či kuchyni. Podobne ako vo vnútri rýchlovarnej kanvice, biely povlak sa môže vyskytnúť aj na vašich vodovodných batériách. V toaletách či umývadlách zas môže vznikať hnedý povlak. Aj tento môžeme odstrániť tak, že do záchoda či umývadla nalejeme nezriedený ocot, necháme pôsobiť a potom s kefou poriadne vydrhneme.

Poruchy bielej techniky

Najväčšiu škodu vie tvrdá voda spôsobiť vo vašich veľkých spotrebičoch, ako sú práčka či umývačka riadu. Usadeniny spôsobujú, že práčka dostatočne neperie, umývačka neumýva a podobne. To znamená vyššiu spotrebu, napríklad pri prietokovom plynovom ohrievači sa môže ohrev vody predražiť pokojne aj o viac ako desatinu. Podobne, viac peňazí míňate na vodu, pracie prášky a tak ďalej.

Keď sa spotrebiče trápia, pravdepodobne sa skôr pokazia. Ak ich nebudete chrániť pred pôsobením tvrdej vody, skôr či neskôr sa pripravte na návštevu opravára. A nie každá závada sa dá odstrániť.

Podľa údajov innogy môže pôsobenie tvrdej vody znížiť životnosť umývačky o tri roky, a životnosť práčky až takmer o štyri roky!

Keďže kúpa aj opravy takýchto veľkých bielych spotrebičov znamenajú sumy v stovkách eur, je vhodné porozmýšlať nad filtrami vody, ktoré sa namontujú na prívodnú hadicu.

Kvapkajúce kohútiky

Častý neduh slovenských domácností môže mať na svedomí práve tvrdá voda. Usadeniny spôsobujú degradáciu rôznych plastových a gumených tesnení, ktoré potom prirodzene netesnia. Kvapkajúci kohútik nielen znervózňuje, ale znamená aj finančnú záťaž. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, ale jediná takáto slabo tesniaca batéria môže ročne „vykvapkať“ až 3,5 kubíka vody! Riešenie je jednoduché. Aj keď vodu neviete zmäkčiť už v trúbkach, stačí tesnenia pravidelne kontrolovať a v prípade opotrebenia ich vymeniť.

Ako sa teda proti tvrdej vode brániť celkovo? Na trhu je množstvo viac či menej efektívnych zmäkčovačov, ktoré sa primiešavajú do vody. Minerály v tvrdej vode, ktoré škodia vašim vodovodným batériám a práčkam, sú však zdravé, a preto odborníci odporúčajú piť radšej vodu bez týchto prísad.

Aj z tohto dôvodu spoločnosť innogy odporúča použitie vodných filtrov, ktoré zabraňujú usádzaniu vodného kameňa. Tie sa inštalujú pred prívodnú hadicu práčky či umývačky riadu. Pomerne drahé spotrebiče sa tak nezanášajú vodným kameňom a ich životnosť sa o pár rokov predĺži.

Vodné filtre nemusíte kupovať. Filter vodného kameňa do spotrebiča si môžete od spoločnosti innogy prenajať za jedno euro na mesiac, zariadenie filtrujúce vodu pre celú domácnosť vás vyjde mesačne 4,50 eura.

Zaujíma vás, aké konkrétne riziká hrozia vašej domácnosti? Požiadajte o pomoc odborníka. innogy Expert počas návštevy vašej domácnosti nielen zmeria tvrdosť vody vytekajúcej z vašich kohútikov, ale aj navrhne riešenia vhodné práve pre váš byt či dom. Návštevu innogy Experta si môžete dohodnúť tu.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat