Akým rizikám vystavujete vašu domácnosť počas dovolenky?

Akým rizikám vystavujete vašu domácnosť počas dovolenky?

Pred odchodom na letnú dovolenku nás každoročne čaká dlhý zoznam povinností, ktoré musíme vybaviť, no málokedy je však medzi nimi aj kompletná kontrola a zabezpečenie domácnosti. Okrem toho, čo všetko si so sebou na dovolenku vezmeme, musíme myslieť aj na to, čo nechávame doma. Na čo teda nesmieme zabudnúť, aby sme našli domácnosť v rovnakom stave, ako keď sme ju opúšťali? Všetko sa dozviete v našom článku.

Každoročnou “povinnou jazdou” je kontrola či sme zatvorili všetky okná, alebo či sme dôkladne zamkli dvere. Tieto kontroly však riešime často v poslednej chvíli a stane sa, že strešné a pivničné okná neraz ujdú našej pozornosti. No aj malá chybička môže spustiť sériu udalostí, ktorá nám môže letnú dovolenku nepríjemne narušiť.

Pozor na letné búrky

O rizikách, ktoré predstavuje pre domácnosť búrkové počasie sme už písali v tomto článku. Bleskozvod slúži na ochranu budovy pred bleskom, no naše spotrebiče sú aj napriek tomu vystavené riziku. Pri údere blesku dochádza ku krátkodobému zvýšeniu napätia, ktoré presahuje prípustné hranice domácich spotrebičov. Ak sa chceme vyhnúť ich poškodeniu, je vhodné inštalovať tzv. prepäťovú ochranu, ktorá púšťa do spotrebičov len prípustné množstvo napätia. Ideálnym riešením, ktoré nám zabezpečí počas dovolenky pokojný spánok, je odpojenie všetkých spotrebičov a elektrických zariadení zo siete. Nemali by sme zabudnúť ani na klimatizáciu, lampy či menšiu elektroniku.

Chladnička je často problémom, nad ktorým visí otáznik. Pred odchodom na dovolenku by sme ju mali vyčistiť a ponechať v nej iba tie potraviny, ktoré sa počas prázdninového pobytu neskazia. Ak odchádzame na dlhšou dobu, je lepšie chladničku odpojiť, aby sme neplytvali energiou, ktorú reálne nevyužijeme.

Netreba zabúdať ani na pravidelné kontroly kotlov a plynových spotrebičov. Únik plynu je totiž častou príčinou výbuchu v domácnosti. Nehovoriac o tom, že ak vo vašej domácnosti nebola vykonaná revízna kontrola, ktorá by mohla nešťastiu predísť, poisťovňa vám môže finančnú náhradu zamietnuť. Navyše, ak je kotol vyčistený a nastavený správne, pracuje  úspornejšie a jeho životnosť sa predĺži.

Pozor na zbytočnú spotrebu energie

Počas letnej  dovolenky by sme sa nemali obmedzovať, práve naopak, mali by sme si užiť zaslúžený komfort. Naša domácnosť však nemusí míňať rovnako ako my. Väčšina elektrických zariadení a spotrebičov, ktoré využívame pomerne často, beží na stand-by režime. To znamená, že momentálne nám síce neslúžia, no naďalej pracujú a odoberajú prúd.

Ak nechceme platiť za energiu, ktorú nevyužívame, je vhodné zvážiť prenájom alebo zakúpenie špeciálnych zásuviek, vďaka ktorým vypneme domáce spotrebiče a elektrické zariadenia diaľkovým ovládaním vždy, keď ich nepoužívame. Pred odchodom na dovolenku ich takto jednoduchým krokom odstavíme od prívodu elektriny a zabránime tomu, aby sme platili za energiu, ktorú sme vlastne vôbec nevyužili. Výhodou týchto zásuviek však nie je iba jednoduché ovládanie, ale hlavne energetická úspora. Ak nechceme odpájať všetko v dome, alebo ak na tento krok často zabúdame, špeciálne zásuvky nám zabezpečia, aby sme odoberali iba minimálne množstvo energie. Vďaka tomuto úspornému režimu budeme môcť spávať s pocitom, že nás naša domácnosť potichu neokráda.

Ak vás zaujímajú prípadné straty a zbytočné náklady na energie nielen počas dovolenky, ale celoročne, obráťte sa na innogy Experta, ktorý bezplatne vypracuje riešenia šité na mieru vašej domácnosti.

Pozor na zlodejov

O majetok nás nemusí pripraviť iba požiar, finančné straty môže spôsobiť aj zanedbanie preventívnych opatrení proti krádeži. Aby sme neostali po príchode domov nemilo prekvapení, je rozumné dbať na to, aby sme svoju dlhodobú neprítomnosť nezdieľali na sociálnych sieťach. O zážitky sa predsa môžeme podeliť aj po príchode z dovolenky. Zatiahnuté žalúzie, vyschnuté kvety či plná poštová schránka môžu byť tiež signálom, že je domácnosť dočasne prázdna. Jedným z riešení je poprosiť niekoho blízkeho, komu dôverujeme, aby náš dom či byt pravidelne kontroloval. V prípade, že nechceme našich blízkych každoročne obťažovať, môžeme zainvestovať do automatického osvetlenia, ktoré vytvorí dojem, že sa doma niekto nachádza.

Myslite pred odchodom na dovolenku na tieto preventívne opatrenia a užite si dni plné bezstarostného oddychu, ktorý vás nebude stáť zbytočne premrhanú energiu, peniaze a predovšetkým starosti. Prajeme vám príjemne strávené leto.

 

Chcete zistiť o ochrane vašej domácnosti viac? Náš expert vám rád odpovie na všetky vaše otázky

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • 3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

  3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

 • Revízia kotla. Koľko vám môže ušetriť?

  Revízia kotla. Koľko vám môže ušetriť?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat