Anjeli strážni vo vašej domácnosti – ako správne umiestniť požiarny či plynový alarm

Anjeli strážni vo vašej domácnosti – ako správne umiestniť požiarny či plynový alarm

Ani v dnešnej dobe nemožno vylúčiť tragédiu ako požiar, otrava plynom alebo oxidom uhoľnatým. Pritom existuje jednoduché riešenie, ako sa pred týmito rizikami „poistiť“. Poradíme vám, ako najlepšie v domácnosti umiestniť požiarny, plynový či CO alarm.

Priemerný čas, za aký sa rozhorí požiar, je 3 minúty. Ak ho za tento čas nestihnete uhasiť alebo aspoň opustiť domácnosť, následky môžu byť tragické. Unikajúci zemný plyn či oxid uhoľnatý nie je takým rýchlym zabijakom, je však o to zákernejší. Aby sme sa vyhli týmto rizikám, existujú jednoduché riešenia. Stačí si nainštalovať protipožiarny alarm, hlásič oxidu uhoľnatého (CO) či zemného plynu (NG). O preventívnych opatreniach, ktoré predchádzajú vzniku požiaru, a rovnako aj rizikách, ktoré hrozia vo vašej domácnosti sme vás informovali v článku Nenechajte domáce elektrické zariadenia ohroziť váš domov. Tentokrát sa budeme venovať tomu, kde takéto zariadenia v domácnosti nainštalovať, aby vás ochránili čo najefektívnejšie.

Požiarny alarm dajte do každej izby

Jednoduchou radou je umiestniť hlásič požiaru do každej miestnosti, kde hrozí riziko vzniku ohňa. To znamená všade tam, kde sa varí, používajú sa sviečky, vonné tyčinky či iné potenciálne zdroje požiaru. Zvlášť dôležité je umiestniť alarm aj na miesto, kde členovia domácnosti najčastejšie fajčia. Keďže príčin vzniku požiaru môže byť veľa, vrátate skratu elektriny, je vhodné umiestniť čidlá naozaj do každej miestnosti vrátane schodiska.

Existujú 2 typy hlásičov požiaru. Optické alarmy sú vhodné takmer do všetkých miestností, ako sú obývačka, spálňa, detská izba či schodisko. Do miestností, kde sa kvôli rôznym parám a dymom nehodí optický alarm, nainštalujeme tepelný alarm. Ide najmä o kúpeľňu, kuchyňu či garáž.

A kam by ste mali alarm nainštalovať? Ideálne na strop do stredu miestnosti, minimálne však 0,5 metra od najbližšej zvislej steny. Mali by ste dbať na to, aby minimálne 70 centimetrov pod hlásičom neboli žiadne objekty, ako skrine, lampy a podobne. Zóna efektívneho pokrytia jedného hlásiča je zrhuba 7 metrov. Ak chcete zabezpečiť väčšie miestnosti, radšej použite dve čidlá.

Ak nechcete do hlásičov požiaru investovať, môžete si ich aj výhodne prenajať. Za jeden alarm zaplatíte menej ako euro za mesiac. Viac podrobností nájdete tu.

Plynový alarm dajte nad sporák

NG alarm (z anglického natural gas) je hlásič úniku zemného plynu. Vysoký podiel na jeho zložení má vysokovýbušný metán. Plyn je bez zápachu, preto sa na využitie v domácnostiach doň primiešava takzvaný odorant – zapáchajúca látka, ktorá nás má varovať. NG alarmy sú však oveľa efektívnejšie ako ľudský nos.

Plynový alarm je vhodné umiestniť do tých miestností, kde sú plynové spotrebiče: napríklad sporák, plynový kotol či gamatky. Budete ich teda potrebovať toľko, koľko máte doma plynových spotrebičov. Ak máte bojler neďaleko sporáka, je možné, že oba pokryje jeden NG alarm.

Patrí na strop alebo vyššiu časť zvislej steny v miestnosti, kde sú spomínané plynové spotrebiče. Mal by byť minimálne 30 centimetrov od najbližšej steny (v prípade zvislého ukotvenia 30 centimetrov od stropu). Ideálna vzdialenosť od sledovaného spotrebiča sú 2 až 4 metre.

Ak vás zaujíma viac podrobností ohľadne plynového alarmu, vrátane možnosti výhodného prenájmu, stačí kliknúť sem.

Hlásič oxidu uhoľnatého patrí ku kozubu

Oxid uhoľnatý je bežným produktom spaľovania. Na rozdiel od zemného plynu, ktorý v plynárňach zmiešajú so zapáchajúcim odorantom, oxid uhoľnatý je bez akejkoľvek vône a zápachu. Na červené krvinky sa viaže 240-krát rýchlejšie ako kyslík, ktorý potom nemá možnosť dostať sa k bunkám nášho tela. Hlásiče oxidu uhoľnatého alebo CO alarmy teda chránia pred najzákernejším z trojice nebezpečenstiev, na ktoré upozorňujeme.

CO hlásič je vhodné inštalovať do každej miestnosti, kde je potenciálny zdroj oxidu uhoľnatého. Ide najmä o rôzne kotle, kozuby, ale aj vedenie komínov. Odborníci odporúčajú pre istotu hlásiče namontovať aj do miestností, kde sa spí.

Alarmy by mali byť v blízkosti stropu a vo väčšej výške ako všetky dvere a okná. Ak sú na strope, mali by byť minimálne 30 centimetrov od najbližšej steny. Ak sú nainštalované na zvislej stene, mali by byť minimálne 15 centimetrov pod stropom. Najefektívnejšie služby poskytnú, keď sú umiestnené jeden až 3 metre od najbližšieho okraja potenciálneho zdroja požiaru.

O možnostiach výhodného prenájmu hlásičov oxidu uhoľnatého, ako aj o ďalších podrobnostiach, ako môžu chrániť vašu rodinu, sa dočítate tu.

Chcete svoju rodinu spoľahlivo ochrániť? Poraďte sa o správnom umiestnení alarmov s innogy Expertom.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • 3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

  3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat