Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

Počasie sa nám ochladzuje a vykurovacia sezóna začala. Má váš kotol platnú revíziu? Máte odvzdušnené radiátory? Je systém správne nastavený? Prezradíme vám, na čo nezabudnúť, ak nechcete platiť zbytočne veľa.

S príchodom prvých mrazov nám pribudne v domácnostiach ďalšia starosť. Ako mať v spálni, kúpeľni či obývačke dostatočný tepelný komfort a zbytočne pritom nepreplácať? Práve v tomto období je čas na niekoľko jednoduchých opatrení, aby váš rodinný rozpočet v zimných mesiacoch zbytočne netrpel. Práve pred spustením vykurovania je totiž najvhodnejší čas na skontrolovanie, či celý systém vo vašej domácnosti funguje bezchybne alebo ešte má nejaké rezervy. Čo môžete urobiť, aby vaše účty o pár mesiacov neboli privysoké? Nezabudnite na týchto šesť rád:

 1. Revízia kotla

Alfou a omegou každého systému starajúceho sa o tepelný komfort vašej domácnosti je výhrevné teleso. V domácnostiach, ktoré nemajú centrálne vykurovanie, sa o to najčastejšie stará kotol na plyn či iné palivo. A práve kondícia kotla môže znamenať rozdiel medzi prijateľnými a privysokými účtami – zanedbanie jeho pravidelnej údržby sa môže prejaviť zvýšením nákladov na vykurovanie až o štvrtinu.

Ako často treba podľa zákona robiť revíziu kotla, závisí od jeho výkonu a typu paliva. Odborníci však radia kvôli bezpečnosti a bezchybnému fungovaniu robiť revíziu minimálne raz ročne, a ideálne práve teraz pred začiatkom vykurovacej sezóny. Musí ju robiť certifikovaný technik, podľa typu kotla si treba pripraviť 50 až 150 €. Súčasťou revízie je aj posúdenie efektivity kotla a správa s odporúčaniami, ako fungovanie vášho vykurovacieho systému vylepšiť. Ak sa týmito radami budete riadiť, poplatok za revíziu kotla sa vám vráti v nižších účtoch cez vykurovaciu sezónu.

 1. Odvzdušnenie radiátorov

Pomerne nenáročné a zároveň efektívne riešenie na zabezpečenie nižších účtov je odvzdušnenie radiátorov. Ak je v nich totiž nahromadený nepotrebný vzduch, nie je v nich dostatok priestoru pre teplú vodu, ktorá odovzdáva teplo do okolia, a ohrev domácnosti je potom menej efektívny – ak vaše radiátory nie sú v poriadku, môže to znamenať až o štvrtinu vyššie účty v zime.

Výhodou je, že nemusíte volať údržbára, túto činnosť zvládnete aj sami. Každý radiátor má výpustný ventil. Tento ventil stačí jemne povoliť, najčastejšie plochým alebo imbusovým skrutkovačom. Nahromadený vzduch vysyčí v priebehu pár minút. Ku koncu sa začne miešať s vodou, preto je dobré mať pripravenú aj nádobu na jej zachytenie a handru.

 1. Tesnenie okien a dverí

Najdrahšie teplo je také, ktorým vykurujete exteriér. Preto je pred vykurovacou sezónou vhodné skontrolovať otvory do domácnosti, teda dvere a okná. Ak popod okenný parapet alebo okolo dverí cítiť jemný prievan, treba niečo robiť. Definitívne riešenie je vymeniť staré nedoliehajúce okná a dvere za nové. Ak je táto investícia pre vás privysoká, odporúčame vám zainvestovať do prechodných riešení – ide o rôzne izolačné pásky a gumené tesnenia, ktoré úniku teplého vzduchu aspoň načas zabránia.

Aby účty za teplo neboli príliš vysoké, je potrebné aj správne vetrať. Ak máte okno otvorené „na vetračku“ celý deň, z interiéru vám zbytočne uniká teplo. Počas vykurovacej sezóny treba vetrať len pár minút s oknami otvorenými dokorán. Starý vzduch sa rýchlo vymení za čerstvý, ktorý potom radiátory pri zatvorených oknách pomerne rýchlo ohrejú.

 1. Údržba komína

Ak žijete v rodinnom dome, súčasťou vášho vykurovacieho systému je pravdepodobne aj komín. Podobne ako pri kotloch, aj pravidelné revízie komína sú dôležité. Už niekoľkomilimetrová vrstva sadzí na stenách komína môže byť dôvodom vzniku požiaru. Revíziu môžete vykonať aj sami, bezpečnejším riešením je však túto úlohu zveriť odborníkovi.

Povinnosť kontrolovať komín je zakotvená aj v legislatíve:

 • každé štyri mesiace treba kontrolovať komín, ak kúrite tuhým alebo kvapalným palivom,
 • každých šesť mesiacov treba kontrolovať komín, ak kúrite plynom,
 • každý rok stačí kontrolovať komín, ak kúrite plynom a máte komínovú vložku.

Túto povinnosť veľa ľudí opomína. To sa však nemusí vyplatiť. Ak nebudete mať doklad o pravidelných zákonných kontrolách, poisťovňa vám odmietne v prípade požiaru vyplatiť poistku.

 1. Úpravy interiéru

Aby výhrevné telesá mohli odovzdávať teplo do priestoru vašej domácnosti, je nutné, aby boli obnažené. Ak máte pred radiátorom sedaciu súpravu alebo skriňu, budete platiť za vyhriaty nábytok, ktorý zároveň zabraňuje vyhriatiu vzduchu v miestnosti. Takisto je dôležité, aby radiátory neboli prekryté záclonami či závesmi. Preto je dobré, ak si nájdete chvíľku času na preusporiadanie nábytku alebo skrátenie záclon. Medzi radiátory a steny môžete nainštalovať hliníkové fólie, ktoré poslúžia ako odrážač tepla späť do miestnosti.

Ak nechcete, aby vaše účty boli príliš vysoké, nemusíte vykurovať celú domácnosť. Nezabudnite zatvárať dvere medzi vykurovanými a nevykurovanými časťami vašej domácnosti, aby teplo zbytočne neunikalo.

 1. Zónové vykurovanie

Ak máte záujem kúriť naozaj efektívne, určite odporúčame pouvažovať o zónovom vykurovaní. Znamená to, že si sami určujete, kde a ako má vykurovací systém pracovať. Na mobile si napríklad môžete nastaviť, aby v noci systém len jemne vykuroval spálňu, a aby sa radiátor v kúpeľni zapol presne hodinu pred vašim zobudením. Šetrením zbytočného tepla prirodzene šetríte aj nemalé prostriedky na vašich účtoch za plyn či elektrinu. Pritom investícia do takéhoto inteligentného riešenia nemusí byť vysoká – innogy ponúka možnosť ovládať kúrenie cez mobil už od 4,40 € mesačne. Ak chcete mať riešenie, ktoré vám umožní nastaviť viac zón vykurovania, zaplatíte iba 7,50 € za mesiac.

Zaujímajú vás aj ďalšie spôsoby, ako možete znížiť svoje účty za kúrenie či ostatné energie? Náš innogy Expert vám bezplatne poradí riešenia vhodné práve pre vašu domácnosť.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat