Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

Ako vyplýva z dlhodobých štatistík innogy, priemerná úspora na domácnosť po návšteve innogy Experta je 200 € ročne. Vďační klienti mi núkali aj živého holuba, vysvetľuje v rozhovore innogy Expertka zo západného Slovenska Ala Nociarová.

Ako sa dostane človek k práci energetického špecialistu?

Je to individuálne. Ja sama som prišla z iného prostredia, z banky. Ponuku som našla na internete. Dnes je však normálne, že budúcich spolupracovníkov oslovujeme napríklad aj v radoch zákazníkov. Pre mňa osobne táto práca bola výzvou, lebo je z veľkej časti aj technického zamerania. Hlavný je však záujem. Ako každá iná práca, aj toto je o chcení a práci s ľuďmi.

Komu každému viete pomôcť?

Všetkým, ktorí niekde bývajú (smiech). Ale nie, vážne. Môže to byť napríklad aj podnájom, keď má nájomník na starosti nejaké energie. Samozrejme, najzaujímavejšie úspory sú pri veľkých domácnostiach. Kde žije viac ľudí, je aj vyššia spotreba a aj možnosti šetrenia sú širšie. Pre každú domácnosť je riešenie individuálne.

Kto je štandardný zákazník pre innogy Expertov?

Štandardný klient je normálna domácnosť. Ja pracujem v regióne okolo Bratislavy a Trnavy. Často sa na nás obracajú rodiny z novostavieb v satelitoch okolo Bratislavy. Časť klientely sú aj dôchodcovia. Tí nemajú veľa peňazí, každá možnosť ušetriť je pre nich zaujímavá. Ľudia bývajú veľmi príjemní, často sa s nami dlho rozprávajú. Núkajú nám večeru, dávajú rôzne darčeky. Ja už som dostala olivy v igelitovom vrecúšku, jeden klient mi chcel z vďačnosti zarezať holuba. Kolegovi na východe sa takto stalo, že z návštevy odchádzal s nanúteným kohútom.

Veria ľudia, že Energetické poradenstvo je skutočne zadarmo?

Najmä u dôchodcov na začiatku badať veľkú nedôveru – sú zvyknutí, že všetci „poradcovia“ im nakoniec vždy chcú niečo predať. Boja sa, že im prepíšeme elektrinu či plyn, že budú musieť pod nátlakom podpísať niečo, čo nechcú. To my nerobíme. Pokiaľ nejaký produkt, ktorý ponúkame, nie je vhodný pre klientovu domácnosť, ani ho nespomíname. Mojou úlohou je hľadanie riešení, ktoré klientom naozaj pomôžu. Nie vyložiť 50 vecí z kufra a tlačiť ich do toho, že si musia niečo kúpiť.

S akou úsporou môže počítať domácnosť, ktorá sa obráti na innogy Experta?

Naše celoslovenské štatistiky hovoria, že priemerná domácnosť môže ušetri 200 € ročne. Samozrejme, závisí to od množstva faktorov – či sa klient rozhodne počúvať naše rady, čo urobiť a do čoho zainvestovať.

Asi najväčšia úspora, ktorú som ja konkrétne riešila, bola vo viacgeneračnom vidieckom dome v 10-člennej domácnosti. Súbor riešení pre plyn, elektrinu aj vodu sa po roku prejavil znížením nákladov o 700 eur.

Iný klient ušetril čisto na výmene starých žiaroviek za nové, moderné. Vymenili sme mu asi 50 žiaroviek, na konci roka mal preplatok 150 €.

Prečo by si mal človek objedať Experta?

Už len kvôli získaniu nadhľadu. Často sa mi zdá, že vo svojej domácnosti všetko robím dobre a už nevidím priestor na zlepšenie. Práve vtedy je dobré získať pohľad z iného uhla. Až po rozhovore s odborníkom človek môže reálne zistiť, kde sa ešte dá šetriť. Veľakrát to nie je len o možnostiach šetrenia, ale aj o zreálnení predstáv. Domácnosť napríklad dostane ponuku na fotovoltaické panely. Vytvárajú si mylné predstavy, ako budú zvyškovú energiu predávať do siete a zarobia, čo je často nereálne. Často si nevšimnú úmyselné chyby vo výpočtoch, ktoré návratnosť posúvajú z atraktívnych 10 rokov na dvoj- či trojnásobok.

Ako v praxi vyzerá pomoc innogy Experta? Čo najcennejšie vám môže zachrániť pomoc odborníka? A je pravda, že kováčova kobyla chodí nepodkutá? Odpovede vám prinesieme v druhej časti rozhovoru s Alou Nociarovou už čoskoro.

Alena Nociarová pôsobí ako innogy Expert v Bratislavskom a Trnavskom kraji od roku 2016. Absolventka Fakulty manažmentu na Univerzite komenského predtým pôsobila v bankovníctve a poisťovníctve. Za najväčšie pozitívum svojej práce považuje vzťah s ľuďmi, ktorý si vytvára.

Zaujímajú vás ďalšie rady, ako znížiť svoje účty za kúrenie, vodu či elektrinu? Dajte nám o sebe vedieť a náš innogy Expert sa vám ozve a pomôže.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat