Netrápte svoj zrak nevhodným osvetlením!

Netrápte svoj zrak nevhodným osvetlením!

Viete o tom, že každá miestnosť v domácnosti potrebuje iné svetelné podmienky, aby sa jej potenciál využil do maximálnej možnej miery? Prítmie v kuchyni môže viesť k úrazu, intenzívne osvetlenie v spálni zase k nespavosti. Myslite na svoje zdravie a začnite odteraz svietiť rozumnejšie.

Svetlo má na ľudí oveľa väčší vplyv, ako si myslíte. O jeho všestrannom  pôsobení na ľudský organizmus ste sa mohli dočítať v článku Svetlo ako liek na produktivitu, duševnú pohodu aj pre peňaženkuOvplyvňuje vašu psychiku, koncentráciu, náladu či zdravotný stav. Pri výbere osvetlenia do domácnosti by ste mali zohľadniť najmä funkčné a osobné preferencie. Tie by mali korešpondovať s činnosťami, ktoré v daných miestnostiach najčastejšie vykonávate. Predídete tak zbytočným problémom so zrakom alebo bolesti hlavy.

Obývačka

Obývačka je centrom rodinného života – tvorí vašu základňu. Trávite v nej najviac času. Pozeráte v nej televízor s rodinou, hráte hry s priateľmi alebo v nej odpočívate s partnerom po náročnom dni v práci. Výber svietidla do obývacej izby by ste preto rozhodne nemali zanedbať. Všeobecne platí, že čím je rozptyl svetla väčší, tým lepšie.

Najvhodnejším riešením je vytvoriť v obývačke minimálne dva svetelné okruhy, ktoré budú pozostávať z centrálneho osvetlenia a minimálne jedného doplnkového svetelného zdroja. Zamedzíte tak problémom s očami a budete si môcť vytvoriť ideálne svetelné podmienky pri akejkoľvek činnosti, ktorú budete vykonávať.

Počas sledovania televízie by ste mali zamedziť kontrastu medzi jasnou obrazovkou a tmavým okolím. Ideálnym riešením je stolová lampa alebo závesné svietidlo, ktoré vás neoslňuje, a taktiež sa neodráža na skle obrazovky. Vaše obľúbené programy sledujete najčastejšie večer, tesne pred spaním, preto by ste sa mali zamyslieť aj nad tým, aká farebná teplota je pre vás počas tejto aktivity najvhodnejšia.

Ak ide o oddychovú aktivitu, odporúča sa teplé svetlo, ktoré vaše telo prirodzene nastaví na blížiaci sa spánok, a vy tak predídete zbytočným problémom s nespavosťou.

Príjemné teplé svetlo vyžarujú klasické žiarovky, ale aj “ledky”, ktoré sú na rozdiel od klasických žiaroviek úspornejšie a ich životnosť je neporovnateľne dlhšia. Znížte si spotrebu elektrickej energie, ktorú dnes dávate na osvetlenie, až o 90 % pomocou služby LED žiarovky na prenájom.

Pracovňa

Čím je svetlo chladnejšie, tým má väčší vplyv na koncentráciu a bdelosť.

Pôsobenie studeného svetla je ideálne počas pracovných aj študijných aktivít. Ak sa teda po nociach učíte na skúšky alebo pracujete na dôležitej prezentácii, mali by ste zvážiť centrálne osvetlenie, ktoré je najviac podobné dennému svetlu, teda 4000 – 5500 K.

Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, klasická žiarovka má farebnú teplotu 2800 K, takže je pre pracovné prostredie nevhodná. Teplota kompaktných žiariviek je značne vyššia, no v prípade, že sa potrebujete na prácu intenzívne sústrediť, odporúčame zvoliť LED žiarovky, ktoré majú širokú  škálu teploty chromatickosti. Výhodou tohto svetla však nie je iba jeho pozitívny vplyv na produktivitu, ale ponúka aj iné benefity, o ktorých sa môžete dočítať v článku Prečo je LED svetlom budúcnosti a aké benefity prináša.

Stolová lampa v pracovni je nevyhnutnosťou. Pri výbere osvetlenia do pracovne na ňu určite nezabúdajte. Dbajte na dostatočný rozptyl svetla, ktorý by mal pokrývať celú pracovnú plochu. Zlým osvetlením pracovného stola si zbytočne namáhate zrak a pravdepodobnosť, že dôjde k chybe z nepozornosti sa výrazne zvyšuje. Odporúčame zvoliť svetlo s okamžitým prechodom na plný svetelný výkon, ktorý nebude trápiť vaše oči ani sekundu.

Kuchyňa

Stropné centrálne svetlo je v kuchyni samozrejmosťou, je však vhodné doplniť ho ďalšími svetelnými zdrojmi. Pokiaľ používate v kuchyni ostré predmety ako nože, nožnice alebo elektrické zariadenia, musíte dbať na vhodné osvetlenie, ktoré pri ich manipulácii zamedzí  zbytočným úrazom. Z hľadiska bezpečnosti dbajte na to, aby bola správne osvetlená minimálne pracovná doska, varná plocha a drez.

Všetky pracovné plochy by mali byť osvetlené tak, aby ste si pri práci netienili vlastným telom, zároveň sa vyhnite tomu, aby vám svetlo svietilo priamo do očí.  

Užitočným svetelným doplnkom je podsvietenie kuchynskej linky. Osvetlenie môžete inštalovať na stenu pod horné skrinky, prípadne ho integrovať priamo na kuchynskú linku. Vhodným riešením sú LED pásiky alebo špeciálne bodové svetlá zapustené priamo do dna horných skriniek.

Spálňa

Spálňa je miestom určeným na oddych, no už dlho neslúži iba na odpočinok. Často sa mení na čitateľský kútik, šatník či kozmetický salón. Základom je, rovnako ako v iných miestnostiach, centrálne osvetlenie, ktoré je vhodné doplniť ďalšími svetelnými zdrojmi – napr. nástenné alebo stolové lampy. Nezabúdajte, že intenzita svetla by mala opäť zodpovedať jednotlivým aktivitám, ktoré v nej vykonávate.

Ak sa v spálni často líčite, klaďte dôraz na intenzívnejšie osvetlenie, ktoré bude osvetľovať váš toaletný stolík. Počas čítania myslite najmä na svoj zrak. Vplyvom nesprávneho osvetlenia sa vaše oči veľmi rýchlo unavia. Presilenie zraku môže vyústiť do bolesti hlavy, pálenia očí a iných problémov. Ak vás teda často uspáva dobrá kniha, investujte do doplnkového osvetlenia, ktoré môžete jednoducho ovládať, prípadne meniť jeho svetelnú intenzitu.

Svetlo neslúži iba na priestorovú orientáciu, nesprávna voľba osvetlenia môže poškodiť váš zrak, narušiť telesné rytmy alebo znížiť efektivitu práce. V prípade, že potrebujete poradiť pri výbere správneho osvetlenia do vašej domácnosti, neváhajte kontaktovať našich špecialistov, ktorí vám kedykoľvek ochotne poradia. Nepodceňujte vplyv osvetlenia na vaše zdravie a vytvorte si doma podmienky, ktoré vám “zahrajú do karát“.

innogy Experti vám navrhnú optimálne riešenia v oblasti osvetlenia, vďaka ktorým si doprajete ideálne svetelné podmienky a navyše ušetríte na účtoch za elektrinu. 

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • 3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

  3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat