Revízia kotla. Koľko vám môže ušetriť?

Revízia kotla. Koľko vám môže ušetriť?

Práve začiatkom leta je najvhodnejší čas na revíziu vášho kotla. Odborníci odporúčajú nechať ju urobiť minimálne raz ročne. Hlavným dôvodom je bezpečnosť vašej domácnosti. Je však možné, že revízny technik vám pomôže výrazne znížiť účty za kúrenie.

Začiatok letnej sezóny je paradoxne tým najsprávnejším časom, aby sme mysleli na dlhé zimné mesiace. Práve obdobie, kedy nie je hlavná vykurovacia sezóna, je najvhodnejšie na vykonanie údržby vášho kotla.

Pravidelné kontroly kotlov sú pre ich vlastníkov povinnosťou zo zákona. Ide však najmä o bezpečnosť vašej domácnosti. Len s čerstvou revíziou totiž máte istotu, že vám a vašim blízkym nič nehrozí. Napríklad riziko požiaru či udusenia unikajúcim zemným plynom.

Revízia plynového kotla nie je najlacnejšia záležitosť, napriek tomu môže viesť k výrazným úsporám. Podľa portálu energia.sk sa zanedbanie pravidelných revízií kotla môže prejaviť zvýšením spotreby až o 25%.

Len správne naladený klavír vydáva tóny, ktoré nie sú falošné, a podobné je to aj s plynovým kotlom. Ak zariadenie nie je vyčistené a správne nastavené, na vykúrenie vašej domácnosti či ohrev teplej vody prirodzene miniete viac. A účty za kúrenie rozhodne netreba zanedbávať. Podľa údajov, ktoré uvádza innogy na kúrenie využívame takmer tri štvrtiny všetkej energie spotrebovanej v domácnosti.

Rady, ako ušetriť na účtoch za plyn, vám dá aj sám revízny technik. Pri revízii sa totiž meria aj efektivita kotla, a jedným z dokumentov, ktoré sú výstupom z revízie, je aj správa s odporúčaniami, čo môžeme v našom vykuovacom systéme nastaviť lepšie.

Aj to je dôvod, prečo odborníci odporúčajú robiť revíziu kotla minimálne raz ročne. Okrem bezpečnejšieho bývania môžu totiž ušetriť na účtoch za rok pokojne viac, ako zaplatia za samotný úkon. Pamätáte si, kedy bol u vás naposledy revízny technik? Ak nie, je najvyšší čas ho objednať!

Sedem otázok o revízii vášho kotla, ktoré vás budú zaujímať

Koľko revízia stojí?

Aj tu platí, že cenu tvorí trh. Viac preto pravdepodobne zaplatíte za revíziu kotla v Bratislave ako v Brezne či Svidníku. Svoje zohráva aj typ a veľkosť kotla. V zásade možno povedať, že ceny vrátane vystavenia potrebných dokladov sa začínajú na 50 eurách a môžu sa vyšplhať aj na 150 eur a vyššie.

Kto môže revíziu kotla vykonať, a čo má obsahovať?

Revíziu môže vykonať len certifikovaný servisný technik, ktorý je oprávnený vystaviť aj príslušnú dokumentáciu. Súčasťou revízie je okrem vizuálnej kontroly aj text funkčnosti a meranie účinnosti kotla.

Prečo je dobré vykonať revíziu teraz?

Vo všeobecnosti platí, že kontrolu kotla treba robiť mimo vykurovacej sezóny. Ideálny čas je teda od mája do septembra. Najväčší problém zohnať odborníka je spravidla pred vykurovacou sezónou na začiatku jesene, kedy sa „zobudí“ množstvo ľudí na poslednú chvíľu. Ak teda plánujete revíziu, je dobré ju stihnúť počas leta.

Hrozia mi nejaké pokuty?

Povinnosť revízií vykurovacích zariadení vyplýva priamo z legislatívy. Či dodržiavate lehoty, môže napríklad zaujímať poisťovňu pri riešení poistnej udalosti, ale aj úrady. Ak sa preukáže, že ste túto povinnosť zanedbali, hrozí vám pokuta od 20 až do 1 600 eur.

Ušetrí mi revízia peniaze?

Súčasťou úkonu je aj vystavenie správy s odporúčaniami, ako upraviť vykurovací systém a znížiť spotrebu. Správa môže napríklad konštatovať nevhodné nastavenie systému. Môže napríklad zistiť, že po zateplení je starý kotol už zbytočne predimenzovaný, a odporučiť kúpiť menej výkonný, lacnejší na prevázdku.

Aké výhody má pre mňa revízia kotla?

Prehliadka odborníkom môže priniesť odporúčania, ako ušetriť. Skutočná hodnota je však bezpečnejšia domácnosť. Podobne ako preventívna prehliadka u lekára, aj revízia má slúžiť na odhalenie problémov. Doklad od revízneho technika je vlastne potvrdenie o zdraví vášho kotla.

Môžem sa pred unikajúcim plynom chrániť aj ináč?

Áno. Ďalšou možnosťou ochrany je nainštalovanie hlásičov úniku zemného plynu, alebo ináč povedané NG alarmov. Ide o malé zariadenie, ktoré umiestnime ku stropu v miestnosti, kde sa kotol nachádza. Na možný únik plynu upozorní vydávaním ostrého signálu, niektoré typy aj vizuálne.

Zaujímajú vás ďalšie rady, znížiť svoje účty za kúrenie, vodu či elektrinu? Dajte nám o sebe vedieť tu a náš innogy Expert sa vám ozve a pomôže.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • 3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

  3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat