Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

Horúca sprcha. Kto by ju nemal rád? Niektorí z nás by vedeli pod príjemným prúdom vody stráviť aj hodinu. Iní si tento pôžitok odopierajú kvôli strachu z vysokých účtov. Práve pre vás máme dobrú správu. Taliansky fyzik Giovanni Venturi už pred 200 rokmi prišiel na to, ako môžeme znížiť účty za sprchovanie až o 60 %.

Čo vás zaručene postaví ráno na nohy? Receptov je veľa. Niekomu pomôže dobrá káva, iný uprednostní šálku čaju. Každému však výborne padne horúca sprcha. Poznáme to všetci – stačí pár minút jemnej masáže tisíckami kvapiek vody a zo sprchy vychádzame ako kompletne noví ľudia.

Pri dnešných cenách vody však netreba opomínať ani náklady. Ak žijete vo viacčlennej domácnosti a sprchovanie si viete naozaj užiť, zákonite sa to prejaví aj na vašich domácich účtoch.

S bublinkami vzduchu

Ako vlastne tieto „zázračné zariadenia“ fungujú? Pomáha takzvaný Venturiho efekt, jav pomenovaný po talianskom fyzikovi z 18. storočia. Giovanni Batista Venturi totiž zistil, že tlak v prúdiacej tekutine je priamo úmerný jej rýchlosti. To platí aj pre plyny. Napríklad aj podvozky monopostov Formuly 1 sú tvarované tak, aby sa vzduch pod podvozkom zrýchľoval a vytváral podtlak, ktorý drží vozidlá „prilepené“ na ceste.

Dnes nás však viac zaujíma, ako môžeme využiť efekt talianskeho fyzika na lacnejšie sprchovanie. Ľudovo by sa dalo povedať, že ide o akési „škrtenie“ vody. Úsporná sprcha totiž v určitom bode obmedzí prietok vody, ktorá potom tečie pod vyšším tlakom. Počas tohto procesu sa do prúdu vody prirodzene zamiešajú aj mikroskopické bublinky vzduchu. Výsledkom je presýtený prúd vody, pri ktorom máme rovnaký pocit „mokra“ ako pri klasickej sprche. S jedným významným rozdielom. Na rovnako kvalitné osprchovanie minieme takmer trikrát menej vody, ktorú treba zohriať, a nakoniec aj tak odtečie do kanála. A to sa už oplatí, nie? 🙂

Sedemnásobná návratnosť

Dobrou správou je, že investícia do novej ekologickej sprchovej hlavice nemusí byť závratnou sumou. Výhodnou alternatívou môže byť prenájom. Spoločnosť innogy ponúka možnosť prenajať si kvalitnú nemeckú úspornú hlavicu Grohe spolu s hadicou aj držiakom na stenu za 1,80 €  mesačne.

Podľa typu prenájmu máte možnosť po 12-tich mesiacoch sprchový set odkúpiť za symbolický 1 cent. Výhodou nájmu je, že počas celej doby máte záruku s možnosťou výmeny v prípade, ak sa niečo pokazí. Navyše vám každých 5 rokoch garantujú výmenu za nový. To všetko bez viazanosti.

Nemusíte sa teda o nič starať. Aj v prípade poruchy vám totiž stačí zdvihnúť telefón a zavolať svojmu innogy Expertovi, ktorý vám zariadene bezplatne vymení za nové.

Za rok prenájmu od innogy zaplatíte len niečo vyše 20 €. Táto suma sa vám hneď za prvý rok používania vráti minimálne sedemnásobne. Ak totiž ohrievate vodu plynom, ročná úspora v trojčlennej domácnosti môže byť až 150 €.

Ide o nemalé peniaze, ktoré po namontovaní úspornej sprchovej hlavice zostanú vo vašej peňaženke. Netreba zabúdať ani na ekologické aspekty. Veď sprchovými hlavicami môžeme ušetriť doslova more vody.

Zaujíma vás, ako môžete vo vašej domácnosti ušetriť? Objednajte si bezplatné Energetické poradenstvo. Naši odborníci vám radi pomôžu identifikovať oblasti úspory pri vodnom, kúrení či elektrine.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat