Ako osláviť Deň Zeme a zarobiť na tom?

Ako osláviť Deň Zeme a zarobiť na tom?

22. apríla celý svet oslavuje Deň Zeme. Tento sviatok nás má učiť žiť šetrne k životnému prostrediu. Keďže tento rok sviatok vyjde na nedeľu, prezradíme vám niekoľko tipov, ako si v tento deň vylepšiť domácnosť a pomôcť aj svojej peňaženke.

Opravte kvapkajúce kohútiky

Pár kvapiek predsa nestojí za môj čas. Toto je najčastejší argument, keď sa v domácnosti zamýšľate nad opravou kvapkajúceho kohútika. Práve nedostatočne tesniaca vodovodná batéria je jedným z najčastejších hriechov energetickej efektívnosti u nás. Prečo je to tak? Ľudia tento problém zvyknú prehliadať, pretože ho považujú za príliš bezvýznamný.

Nedajte sa však zmiasť. Ak kohútik vypustí jednu kvapku za dve sekundy, za 24 hodín takto „nakvapká“ 10 litrov vody, čo je za rok viac ako 3,5 kubíka. Len jeden kvapkajúci kohútik tak môže vaše ročné účty za vodné a stočné zvýšiť o 7 až 10 eur. Ak máte takýchto kohútikov v domácnosti viac, za dvanásť mesiacov zbytočne miniete vodu v hodnote večere pre dvoch v dobrej reštaurácii.

Pritom nejde o zložitú opravu – najčastejšou príčinou kvapkajúceho kohútika je vodným kameňom alebo inou príčinou poškodené tesnenie. Známe „o-krúžky“ dostanete kúpiť za pár centov a ich výmena trvá aj priemerne zdatnému domácemu majstrovi len pár minút.

Svieťte LED žiarovkami

Ak je bežná 60-wattová žiarovka zasvietená len štyri hodiny denne, za rok spotrebuje elektrinu za 11 eur. Ak ju však nahradíme úspornou LED žiarovkou s rovnakou svietivosťou, ale spotrebou 10 wattov, ročné náklady pri rovnakom svietení klesnú pod dve eurá.

Výmena jednej starej žiarovky za novú tak znamená o deväť eur menej na účtoch za elektrinu za rok. Ak máte takýchto žiaroviek v doma v byte desať, ročná úspora je 90 eur. Ak bývate vo väčšom rodinnom dome s tridsiatimi takýmito žiarovkami, na účtoch môžete ušetriť slušných 270 eur.

Je pravda, že každá takáto nová žiarovka stojí niekoľko eur. Netreba sa však báť investovať, výrobcovia deklarujú oveľa dlhšiu životnosť ako pri klasických starých žiarovkách – pri bežnom svietení by mali vydržať 17 rokov. Výhodou LED svetla však nie je iba finančná úspora, o jeho ďalších prínosoch si môžete prečítať v článku Prečo je LED svetlom budúcnosti a aké benefity prináša

Ak sa nechcete starať o životnosť žiaroviek, je možné si ich aj prenajať doslova za pár centov mesačne. S innogy Expertom sa môžete poradiť o výbere osvetlenia tak, aby ste v domácnosti ušetrili.

Vymeňte vaňu za sprchu

Áno, poležať si v horúcej vani je veľmi príjemné. Ak to však robíte často, pocíti to vaša peňaženka. Ak sa totiž rozhodnete vymeniť napustenú vaňu za sprchu, môžete výrazne ušetriť. Objem napustenej vane je minimálne dvesto litrov. Prietok bežnej sprchy je zhruba 16 litrov za minútu. Ak si dáte výdatnú sedemminútovú sprchu so štedrým prietokom vody, miniete zhruba polovicu oproti napusteniu vane – nehovoriac už o tom, že tečúcu sprchu pravdepodobne využijete tak či tak na záverečné umytie po kúpeli, keď už voda z vane odtečie. Vo finančnom vyjadrení sprcha ušetrí zhruba 25 centov na jeden kúpeľ. Ak sa štvorčlenná rodina kúpe dvakrát do týždňa, zmenou návykov môže ušetriť až sto eur za rok.

V šetrení sa však dá ísť ešte ďalej. Na trhu sú už dnes bežne dostupné šetriace sprchové hlavice. Ich vnútorná konštrukcia umožňuje znížiť prietok z priemerných 16 až pod šesť litrov za minútu. Aj desaťminútová sprcha bez obmedzovania tak vyjde trikrát lacnejšie ako napustená vaňa.

Neprekurujte zbytočne

Koniec zimy je z pohľadu kúrenia vždy nepríjemné obdobie. Nie je ešte tak teplo, aby sme radiátory či kotle vypli úplne, na druhej strane veľkú časť dňa často vykurujeme zbytočne. Pritom nejde o zanedbateľné peniaze – podľa údajov innogy až 74 percent energie spotrebovanej v domácnostiach využívame práve na kúrenie.

Ak nechcete za plyn či elektrinu platiť zbytočne príliš veľa, je dobré zvoliť kombináciu rozumnejších návykov a moderných technológií. Jedinou skutočne vykúrenou miestnosťou v byte by mala byť kúpeľňa. Naopak, v spálni bohato stačia teploty pod 20 °C.

Ak máte viacizbový byt alebo rodinný dom, najúspornejším a najkomfortnejším riešením je vytvorenie zónovej regulácie s časovým programom. Ovládaním vykurovacieho systému samostatne v každej izbe môžu vaše ročné úspory narásť na stovky eur.

Najmodernejšie systémy už viete ovládať aj aplikáciou cez mobilný telefón. Ak sa napríklad zdržíte v práci, viete na diaľku posunúť čas vykurovania tak, aby ste nemíňali energiu v prázdnej domácnosti.

Namaľujte si strechu na bielo

Táto rada sa môže na prvý pohľad zdať pomerne netradičná. Napriek tomu je faktom, že strecha natretá bielou farbou môže naozaj prispieť k nižším účtom za energie. U nás sú biele strechy na domoch skôr výnimkou, ale v Severnej Amerike sa z tohto trendu v posledných dvoch desaťročiach stala priam módna vlna.

Ako to funguje? Biela farba totiž slnečné lúče nepohlcuje ako napríklad čierna či typická škridľovočervená, ale odráža ich. Tým pádom sa príbytok pod ňou až tak neprehrieva. To je dobrou správou najmä na nadchádzajúce letné mesiace, a najviac sa to týka samozrejme domácností, ktoré zainvestovali do klimatizácie. Rôzne štúdie spoza Atlantiku uvádzajú, že úspory energií v letných mesiacoch kvôli vhodne zvolenej farbe strechy môžu byť podľa individuálnych okolností od 10 až do neuveriteľných 40 percent.

Tak čo, nevybehnete v nedeľu na strechu? 🙂

Ďalšie užitočné rady a tipy, ako neplytvať energiami nájdete v článku Ako sa naučiť šetriť energiami v domácnosti?

Šetrite vo svojej domácnosti po celý rok. Náš innogy Expert vám bezplatne poradí, ako efektívne využívať energie. Rezervujte si jeho návštevu ešte dnes.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat