Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

Nízkoenergetické a pasívne domy sú nielen ekologickým trendom, ale dnes už aj povinnou normou. Ak sa práve rozhodujete vymeniť aktuálne bývanie za nový rodinný dom, technológiám na šetrenie energií sa nevyhnete. Prezradíme vám, aké výhody prinášajú moderné technológie a koľko môžete ušetriť na prevádzke takéhoto domu.

Čo vlastne znamená bývať v nízkoenergetickom či pasívnom dome? Ako už názov napovedá, nízkoenergetické budovy sú také, ktoré vedia domácnosť udržať v tepelnom komforte pri využití oveľa menšieho množstva plynu, elektriny či iného paliva ako v minulosti. Pasívne domy sú také, ktorých spotreba sa blíži nule. A stále nie sme na konci. V západnej Európe aj za Atlantikom sa čoraz viac rozpráva aj o takzvaných „aktívnych“ domoch, teda budovách, ktoré si vedia vyprodukovať viac energie, ako spotrebujú.

S takmer nulovou spotrebou

Podľa platných predpisov sa dnes všetky nové rodinné domy musia stavať ako ultra nízkoenergetické, konkrétne s ročnou spotrebou na vykurovanie do 40,7 kWh/m2. O dva roky, 1. januára 2021 sa podmienky ešte sprísnia, každý dom bude musieť byť s takmer nulovou spotrebou energie (presne do 20,4 kWh/m2).

Tieto prísne požiadavky zamerané na zníženie emisií a ochranu životného prostredia síce na začiatku znamenajú o niečo vyššie investície pre stavebníkov, na konci dňa sa im však vrátia.

Poďme k číslam. Samozrejme, závisí od veľkosti vášho domu, typu vykurovacej energie či cien vášho dodávateľa. Ak napríklad platíte za kilowatthodinu plynu šesť centov, v starom dome s rozhlohou 100 štvorcových metrov budete mať ročné účty pokojne aj 900 a viac eur. Ak si dnes postavíte dom s nárokmi na hranici medzi ultra nízkoenergetickým domom a domom s takmer nulovou spotrebou (pasívnym), náklady budete mať niekde na úrovni 120 . A to už je výrazný rozdiel, nie?

Tretina obnoviteľnej energie

Podmienky na energetickú efektivitu sa neustále sprísňujú, ekológia sa stáva čoraz dôležitejšou témou. Len minulý mesiac (jún, ak článok vyjde v júli) v Bruseli schválili, že do roku 2030 bude musieť byť tretina všetkej energie vyrobená z obnoviteľných zdrojov. Je pravda, že tento dátum je ešte ďaleko, a každá krajina si zvolí vlastnú cestu, ako sa k tomuto cieľu dopracovať. Múdre a k prírode šetrné riešenia však môžete využiť aj dnes, a navyše výrazne ušetriť na prevádzke vašej domácnosti.

Prinášame vám tri tipy, ktoré pomôžu v novostavbe aj staršom rodinnom dome:

1. Fotovoltaické systémy

Ide o systémy, ktoré zo slnečnej energie vyrábajú elektrinu. Nejde o lacnú záležitosť, rozprávame sa o investíciách v tisíckach eur. Existujú dva základné typy fotovoltaických systémov, takzvané on-grid a hybridné. On-grid vyrábajú energiu zo slnka a sú napojené na elektrizačnú sústavu – ak elektrinu nespotrebujete v domácnosti, prechádza do distribučnej sústavy. Výhodou je, že štát na túto technológiu poskytuje dotáciu, jej výška môže dosiahnuť 2 350 .

Druhým typom je takzvaný hybridný systém. Jeho súčasťou sú aj batérie, ktoré slnečná energia nabije, a v nich uskladnenú elektrinu môžeme v domácnosti používať aj v noci. Sú trošku drahšie ako on-grid systémy, dotácia od štátu však môže dosiahnuť až 3 250 .

Či a aký fotovoltaický systém je vhodný pre vašu domácnosť, vám môžu bezplatne poradiť innogy Experti. V globále platí, že vhodne nadimenzovaný systém môže ušetriť až 70 percent nákladov na elektrickú energiu. Ak máte v súčasnosti účty vo výške 50 mesačne, po inštalácii môžete ušetriť vyše tri stovky ročne.

2. Slnečné kolektory

Čoraz bežnejšie na strechách rodinných domov vidíme solárne panely, ktoré slúžia na ohrev teplej vody. Podobne ako pri fotovoltaike, aj tu platí, že efektívnejšie sú v júlový slnečný deň ako počas zamračeného januára.

Odborníci sa však zhodujú, že vhodne nainštalovaným systémom môžeme v zimných mesiacoch ušetriť 10 až 20 percent, ale v letných mesiacoch dokonca 90 až 100 percent nákladov na ohrev teplej vody. Ak toto číslo spriemerujeme, môžeme sa dostať k úsporám vo výške 50 až 75 percent.

Priemerná domácnosť podľa počtu jej členov a typu vykurovania minie na teplú vodu 200 až 500 . To znamená, že vhodnou inštaláciou solárnych panelov môže ušetriť 100 až 350 . Návratnosť investície môže výrazne znížiť aj dotácia od štátu, ktorá môže dosiahnuť až 1 750 . S presnými výpočtami vám môže pomôcť innogy Expert.

3. Tepelné čerpadlo

Ako je možné vyrábať teplo zo studenej vody? Na prvý pohľad odporujúce fyzikálnym zákonom, na druhý pohľad veľmi jednoduché. Tepelné čerpadlá fungujú na podobnom princípe ako chladnička. Tá odoberá teplotu uskladneným potravinám a vzniknuté teplo odovzdáva do priestoru domácnosti.

Najúčinnejšou formou sú tepelné čerpadlá odoberajúce teplo z vody. Ich najväčšou nevýhodou je, že ich možno montovať len vo vhodnom teréne. Ak máte nízku spodnú vodu či vykopanú studňu, máte spolovice vyhraté. Tepelné čerpadlo využije pokojne aj vodu s teplotou 12 °C. Túto vodu „vychladí“ na povedzme 10 °C a vráti ju nazad do vody. Tepelná energia získaná z tohto rozdielu sa postará o vykúrenie vašej domácnosti.

Výrobcovia uvádzajú ročné úspory od 500 do 1 000 podľa zvoleného typu a individuálnych charakteristík domácnosti, s návratnosťou medzi 5 až 11 rokmi. Ak sa rozhodujete pre túto investíciu, aj tu vám môže pomôcť štát. Výška dotácie pre domácnosť môže dosiahnuť až 3 700 .

Reálnu úsporu vám vypočíta innogy Expert

Fotovoltaické systémy či solárne panely sú vhodné pre väčšinu domácností na Slovensku. Ako však zistiť, či práve vaša domácnosť nie je jedna z mála tých, kde sa kvôli nedostatku slnečných lúčov moderná technika neoplatí?

Riešením je bezplatná návšteva innogy Experta. Ten po obhliadke vašej domácnosti na základe exaktných výpočtov zistí, s akou reálnou úsporou môžete rátať. Takisto pomôže určiť reálnu návratnosť investície. Navyše, zadarmo vám poskytne aj ďalšie rady, kde presne by sa vo vašej domácnosti dalo šetriť viac. Máte záujem?

 

Nechajte si poradiť od našich skúsených innogy Expertov.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat