7 najzaujímavejších čísiel o vašej domácnosti

7 najzaujímavejších čísiel o vašej domácnosti

Zdajú sa vám vaše účty za energie príliš vysoké? Usporiť sa dá takmer všade. Náklady pomôžu výrazne znížiť dobre odvzdušnené radiátory, nové hrnce aj vhodné správanie v kúpeľni či na toalete. Tieto zaujímavé čísla ukážu, kde vo vašej domácnosti sa skrývajú najväčšie úspory.

Vypnite sporák o 10 minút skôr – 30 eur ročne

Ak je súčasťou vašej kuchyne elektrický sporák, máme pre vás tip. Platničky sa oplatí vypnúť už 10 minút pred koncom varenia. Varné dosky totiž zostávajú aj po vypnutí rozohriate a nejaký čas trvá, kým vychladnú. Zvyškové teplo teda jedlo dovarí a vy ušetríte na energii. Jedna platnička má spotrebu približne 2 kilowatthodiny. Ak vypnete sporák o 10 minút skôr, pri cene 11 centov za kWh tak ušetríte zhruba 4 centy len na jednom hrnci. V prípade, že varíte každý deň, táto suma sa pokojne môže vyšplhať nad 30 eur ročne. Ak vás zaujímajú ďalšie možnosti úspory v rámci varenia, prečítajte si nasledujúci článok Je výhodnejšie variť na plyne či elektrine? a zistite, ktorý sporák je pre vás ideálnym riešením.

Peniaze šetrí aj umývačka riadu – 200 eur

Ako umývať riady najefektívnejšie? Pod tečúcou vodou alebo s napusteným drezom? Odpoveď je prozaická – netrápte sa s kuchynskými prácami sami a investujte do umývačky riadu. Toto zariadenie šetrí nielen váš čas strávený v kuchyni, ale aj desiatky eur vášho rodinného rozpočtu za rok.

Moderné umývačky na jeden cyklus minú zhruba 15 litrov vody. Ak by sme umývali v dreze, na to isté množstvo čistého riadu potrebujeme minimálne 25 litrov. Ľudia, ktorí sú zvyknutí používať tečúcu vodu, minú týmto spôsobom až 75 litrov za jedno umývanie.

Ak sa takéto umývanie v domácnosti deje len raz denne, ide o ročnú úsporu takmer 18 kubíkov vody. Jeden m3 studenej vody stojí zhruba 2 eurá, keď si k tomu pripočítame aj náklady za ohrev, ide o sumu zhruba 12 eur (toto závisí najmä od regiónu, v ktorom žijete, a spôsobu ohrevu, ktorý v domácnosti využívate). To znamená ročnú úsporu vo výške vyše 200 eur. Umývačky riadu síce nie sú najlacnejšie spotrebiče, ale ako vidno z nášho jednoduchého prepočtu, aj táto investícia sa rýchlo vráti na nižších účtoch za vodné a stočné.

Neprekurujte zbytočne, za teplé izby si poriadne priplatíte – 6% každým stupňom

O zbytočnom prekurovaní už počul pravdepodobne každý z nás, len málokto si však uvedomuje, aký drahý takýto tepelný komfort môže byť. S vykurovaním miestností to netreba preháňať. Dá sa to vysvetliť na jednoduchej rovnici. Každý stupeň nad 20 °C zvyšuje spotrebu energie o 6%. To znamená, že ak sa rozhodnete mať obývačku vykúrenú na 25 stupňov, váš ročný účet za kúrenie bude asi o tretinu vyšší, ako keby ste mali túto miestnosť vykúrenú len na 20 stupňov.

Proti prekurovaniu pritom jasne hovoria aj vedecké štúdie. Optimálna teplota vzduchu pre dýchacie cesty je 18 °C. Táto teplota je ideálna napríklad do kuchyne. V spálni, kde aj tak spíte zakrytí, takáto teplota úplne postačí. V obývačke a detskej izbe by malo byť vykúrené na príjemných 20 stupňov. Teplejšie, okolo 22 °C, by sme mali mať len v kúpeľni. Chladnejší vzduch v domácnosti sa nám môže zdať menej komfortný, ako keď si poriadne zakúrime, prospieva však nášmu zdraviu – sme menej unavení a aj choroby sa nám viac vyhýbajú. 

V závislosti od veľkosti vašej domácnosti môže byť výška úspory pri rozumnom kúrení v stovkách eur za rok. A to sa už oplatí, nie?

Najdrahší vzduch je v radiátoroch – štvrtina nákladov na kúrenie

Pravdepodobne najväčším žrútom peňazí za zbytočné kúrenie v domácnosti sú nedostatočne odvzdušnené radiátory. Ak je vo vašich radiátoroch neželaný vzduch, spotreba tepla môže stúpnuť až o štvrtinu. Navyše, ak v radiátoroch nie je priestor pre horúcu vodu, a radiátory sú aj na dotyk vlažné, tepelná pohoda sa z domácnosti stráca.

Dobrou správou je, že na odvzdušnenie radiátorov nemusíte volať odborníkov, zvládnete to aj sami.

Radiátory by sa mali odvzdušňovať minimálne raz ročne. Ideálne pred začiatkom vykurovacej sezóny, kedy sú prirodzene najviac využívané, ale urobiť to môžete pokojne aj teraz.

Čo na to treba? Na vašom radiátore nájdite výpustný ventil, nachádza sa niekde v hornej časti. Pripravte si vhodný nástroj na otvorenie ventilu – najčastejšie ide o plochý skrutkovač, ale môže to byť aj imbusový kľúč. Ventil stačí jemne povoliť a nahromadený vzduch vysyčí von. Keď unikne väčšina vzduchu, začne sa miešať s vodou. Preto je vhodné mať pripravenú nádobu, prípadne handru na zachytávanie tejto vody.

Odvzdušnenie jedného radiátora by vám nemalo zobrať viac ako pár minút, aj veľká domácnosť by mala byť vybavená do hodiny. Táto hodina vášho času sa vám určite oplatí, na konečnom ročnom zúčtovaní nákladov za kúrenie sa môže objaviť suma o pár desiatok či dokonca stoviek eur nižšia. Ak vás zaujímajú ďalšie možnosti úspory na kúrení, prečítajte si tento článok.

Rozlúčte sa s režimom spánku – 20 eur ročne

Takáto okrúhla suma je priemerná úspora, ktorú v domácnosti môžeme ušetriť rozumným vypínaním spotrebičov. Takzvaný spiaci alebo stand-by režim, keď napríklad televízor vyzerá ako vypnutý, ale je pripravený prijať „príkaz“ od diaľkového ovládača vo vašej ruke, nie je najlacnejší špás. Spotreba v stand-by režime síce nie je taká vysoká ako pri zapnutom spotrebiči, počas dlhšieho obdobia však suma účtu za energie môže narásť. Najmä ak máte takýchto spotrebičov v domácnosti viac a nevypínate ich ani na noc, alebo keď odchádzate na víkend na chalupu či dvojtýždňovú letnú dovolenku.

Priemerná úspora 50-tisíc domácností, ktorým už pomohli experti innogy Energetické poradenstvo, je 13,43 eur za rok. Ak máte veľkú domácnosť s viacerými, najmä staršími spotrebičmi, ich vypínanie vám môže pokojne ušetriť aj 20 eur ročne.

Preto, keď sa budete dnes večer ukladať do postele, zvážte, či nevenujete 2 minútky okruhu po vašej domácnosti a povypínaniu všetkých zariadení, ktoré v noci naozaj nemusia míňať energiu. A zvážte, či to rovno neurobíte aj zajtra, pozajtra či o týždeň.

Aj toaleta môže byť úspornejšia – 16%

Zhruba tretinu dennej spotreby vody v domácnosti minieme na toalete. Keďže na Slovensku splachujeme pitnou vodou, efektívne využívanie toalety je jedna z vecí, ktoré sú nielen ekologické, ale aj hospodárne. Odborníci v tomto prípade radia vymeniť staré toalety za záchody s úsporným splachovaním. Kým stará toaleta splachuje podľa typu 10 až 16 litrami vody, úsporné toalety s viacerými možnosťami spláchnutia či systémom manuálneho zastavenia vedia tú istú prácu urobiť s 3 až 6 litrami. Ušetriť tak môžeme polovicu vody používanej v toalete, čo je šestina spotreby vody celkovo.

Čo to znamená na účtoch od vodární? Jedno úsporné spláchnutie oproti klasickému znamená úsporu zhruba 2 centy. Ak členovia domácnosti použijú záchod v priemere 10-krát za deň, ročná úspora môže presiahnuť 70 eur.

Hrnce s nerovným dnom zvyšujú spotrebu energií o 30% – 60 eur ročne

Je to neuveriteľné, ale až 30% tepla minieme zbytočne, ak varíme na elektrickom sporáku a používame nevhodný hrniec. Ak má váš hrniec nerovné dno, časť tepla vyprodukovaného varnou doskou jednoducho uniká do priestoru. Preto je vhodné prezrieť svoje staré hrnce a v prípade potreby ich vymeniť.

Výmena kuchynského riadu samozrejme nie je lacná záležitosť. V prípade, že opotrebované hrnce používate na varenie každý deň, určite by ste o tejto investícii mali porozmýšľať. Výška úspor závisí totiž od toho, ako často hrnce používate. Ak platničky sporáka používate každý deň kumulatívne 2 hodiny, na energie pri cene 11 centov za kWh zaplatíte necelých 50 centov denne. Ak používate hrnce s nevhodným dnom, na ročnej spotrebne sa vám 30% jalovej energie prejaví zhruba 60 eurami navyše. Ak sa teda rozhodnete, že je potrebná investícia do novej sady hrncov, na nižších účtoch za elektrickú energiu sa vám vráti pomerne rýchlo.

Zistite viac o ďalších možnostiach ušetriť. Poraďte sa s innogy Expertom.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat