Byť “eko” je dnes trend, ktorý zasiahol celý svet. Niektoré krajiny mu podľahli viac, iné menej. Prechod k obnoviteľným zdrojom energie je však nezvratný proces, a tak neostáva krajinám nič iné, ako zvyknúť si na zmenu, ktorú so sebou nová situácia v energetike prináša.
Pod 2°C
Dekarbonizácia energetiky – súčasný trend, ktorý zachvátil celý svet. Vedci už dávno prišli na to, že príčinou globálneho otepľovania sú skleníkové plyny, ktoré obohacujeme o ďalšie škodlivé látky. Tie vznikajú najmä v sektoroch ako energetika a doprava. Cieľom dekarbonizácie je zníženie emisií, a teda udržanie rastu globálnej teploty pod 2°C. Byť “eko” už teda nie je imidžovou záležitosťou, ale prostriedkom, ktorý udrží na našej planéte akceptovateľnú klímu. Jednotlivé členské štáty Európskej únie sa zhodli na tom, že bez zmeny v energetike, teda odklonu od neobnoviteľných zdrojov energie, nie je možné tieto ciele naplniť.
Premiéri a prezidenti členských štátov EÚ preto prijali opatrenia, ktorých cieľom je zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na celkovej spotrebe, a to na 20%. Aj to je dôvod, prečo vzrástol dopyt po solárnych paneloch, tepelných čerpadlách či kotloch na biomasu. Keďže Slovensko je tiež jedným z členských štátov, je rovnako ako ostatné krajiny zaviazané plniť tieto ciele a rozvíjať obnoviteľné zdroje v prospech odberateľov a životného prostredia zároveň.
Napriek snahám o prirodzený prechod sa Slovensku v oblasti efektívnej energetiky veľmi nedarí. Podarilo sa nám síce dosiahnuť úroveň 12,9 % (podiel zelenej energie na celkovej domácej spotrebe energie), klesli sme však znova na 12 %. Je teda Slovensko ekoinovatívne? Môžeme povedať, že aj jemu záleží na tom, aby prispelo k zastaveniu globálneho otepľovania? Projekty, ktoré ponúkajú dotácie na prechod k OZE (napr. Zelená domácnostiam) a iné inovatívne nápady (napr. prenosný generátor elektrickej energie) sú dôkazom toho, že Slováci majú záujem žiť ekologicky.
Čoraz viac domácností začína využívať energie efektívne a získava pritom aj finančné benefity. Nie každý vie, že žiť ekologicky je vlastne oveľa lacnejšie. Existujú spôsoby, ako zredukovať svoju energetickú spotrebu a neukracovať sa o doterajší komfort (aj to je totiž jeden z dôvodov, prečo sa niektoré domácnosti zdráhajú využiť úsporné riešenia).
Fotovoltický systém napríklad dokáže nahradiť 70 % elektrickej energie, za ktorú by si inak musela domácnosť zaplatiť. Zónová regulácia vykurovania umožňuje úsporu na teple vďaka jednoduchému ovládaniu kúrenia na každom kroku. Úsporné sprchy a perlátor šetria životné prostredie znížením vašej spotreby vody. Možností, ako bývať energeticky úsporne je hneď niekoľko. Inšpirujte sa aj vy inovatívnymi riešeniami a začnite využívať energie efektívne.