6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

Leto, obdobie ktoré chvíľami milujeme a chvíľami túžime po tom, aby čím skôr skončilo. Napriek tomu, že sa zo slnečných lúčov mimo domu tešíme, v interiéri sa ich pôsobenie snažíme eliminovať na minimum. Ak vás zaujíma, ako si vychutnať príjemné leto bez mokrého uteráku okolo krku či klimatizácie, máme pre vás niekoľko riešení.

Pravidlo č. 1: Tieniaca technika je vašim najlepším priateľom

Rolety a žalúzie neslúžia iba na ochranu súkromia. V lete vás pri správnom nastavení dokážu  efektívne ochrániť nielen pred očami zvedavcov, ale aj pred dotieravým slnkom. Ak nechcete, aby sa premenil váš byt na horúcu saunu, dbajte na to, aby boli vaše žalúzie zatiahnuté. Efektívnym riešením sú aj tzv. blackout závesy, ktoré neprepúštajú takmer žiadne slnečné žiarenie . Tieniaca technika pomôže aj domácnostiam, ktoré chladia v lete klimatizáciou. Zabránením prieniku nadbytočného tepla do interiéru znížite jej spotrebu a niečo málo tým aj ušetríte.

Inšpirujte sa napríklad domácnosťami v  dovolenkových krajinách, ktoré využívajú šikovný trik, ako svoj príbytok v lete ochladiť. Zatiahnite počas vetrania okno závesom a nastriekajte ho vodou, napríklad prostredníctvom rozprašovača na kvety. Vzduch, ktorý prejde látkou, bude chladnejší a vy sa vďaka tomu príjemne osviežite.

Pravidlo č. 2: Využívajte prirodzené svetlo

V lete si môžeme vychutnávať denné svetlo oveľa dlhšie ako v iných ročných obdobiach, vďaka čomu môžeme obmedziť svietenie žiarovkami na minimum. Nielen, že nebudeme produkovať v byte nadbytočné teplo, ale dokonca môžeme efektívne ušetriť na poplatkoch za elektrinu. Najmä LED žiarovky predstavujú v lete veľkú pomoc. Na rozdiel od klasických žiaroviek neprodukujú teplo, vďaka čomu budú vaše letné večery o niečo príjemnejšie.

Pravidlo č. 3: Vypnite elektroniku, ktorú nevyužívate

Žiarovky nie sú v byte jediným zdrojom tepla. Možno si v lete vykurujete a ani o tom netušíte.  Elektronika produkuje odpadové teplo, ktoré váš byt zbytočne nahrieva. Vypojte zo zásuvky všetky elektrické zariadenia, ktoré nutne nepotrebujete. Efektívnym riešením sú špeciálne zásuvky, ktoré umožňujú jednoduché odpojenie elektrických zariadení od prívodu elektriny pomocou diaľkového ovládania. K chladnejšiemu bytu sa takto pridá energetická, a teda aj finančná úspora.

Pravidlo č. 4: Zbavte sa v lete kobercov

Koberce sú ideálnym riešením v zime, príjemne vás zahrejú a vytvoria pocit maximálnej pohody. V lete sú však zdrojom neželaného tepla. Zbavte sa počas horúcich dní prikrývok, koberčekov, flanelových obliečok a iných drobností, akými sú napríklad chlpaté dekoračné vankúšiky a stavte radšej na hodváb, satén či ľan. Klasické perové vankúše môžete napríklad vymeniť za špaldové alebo pohánkové. Napriek ich netradičnej výplni sa tieto vychytávky tešia veľkej obľube.

Pravidlo č. 5: Doprajte vášmu sporáku odpočinok

Vyprážaním či zdlhavým varením produkujete nadmerné množstvo tepla. Doprajte v lete sporáku trochu oddychu a sebe viac čerstvej zeleniny. Studená strava v podobe šalátov, ovocia či zeleniny vás príjemne osvieži a navyše spestrí váš jedálniček. Ak vám predsa len bude chýbať teplé jedlo, odporúčame, aby ste sa vyhli času najvyšších teplôt a varili radšej zrána alebo večer, keď teplota trochu klesne. Zatvárajte pri varení dvere do kuchyne a nezabúdajte ani na pokrievky, ktoré zabránia unikaniu horúcej pary, a teda nadmernému prehriatiu miestnosti.

Pravidlo č. 6: Oklamte svoje zmysly

Posledným pravidlom je vytvoriť si v interiéri priestor, ktorý vám bude navodzovať pocit chladnejšieho prostredia. Vyplňte si priestor rastlinami, pustite si večer zvuk dažďa alebo šum vĺn, vymeňte tmavé farby za svetlejšie (ideálne biele), ktoré vám navodia pocit chladu.  Nielen, že si vytvoríte doma príjemnú atmosféru, ale vaše zmyslové vnemy prehovoria vaše telo, že si užívate prímorské prostredie na vlastnej koži.

Klimatizácia nie je jediným riešením, ako zvládnuť návaly letných horúčav. Z vášho bytu dokážete vykúzliť príjemné miesto na oddych aj pomocou časovo a finančne nenáročných riešení. Skúste ich počas tohtoročného leta skombinovať a presvedčte sa o ich efektivite sami.

 

Zaujímajú vás ďalšie rady, ako znížiť svoje účty za vodu, kúrenie či elektrinu? Dajte nám o sebe vedieť tu. Náš innogy Expert sa vám ozve a pomôže vám.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat