Aj vy platíte za nevyužitú energiu?

Aj vy platíte za nevyužitú energiu?

Elektrické spotrebiče sú našou každodennou súčasťou. Vďaka technologickému pokroku si uľahčujeme život mikrovlnkou, kávovarom, rýchlovarnou kanvicou a inými užitočnými zariadeniami, ktoré šetria náš čas. Títo “pomocníci” však míňajú naše peniaze aj vtedy, keď ich vôbec nevyužívame. O čo vlastne ide? Čítajte ďalej a dozviete sa nielen zaujímavé informácie o vašej spotrebe, ale aj úspore, ktorá vám uniká pomedzi prsty.

Stand-by režim, alebo inak nazývaný pohotovostný režim, znamená, že vaše elektrické zariadenia a spotrebiče vám momentálne neslúžia, no napriek tomu pracujú a odoberajú prúd.

Zapínate televízor do zástrčky zakaždým, keď si chcete pozrieť nejaký program? Ak nie, znamená to, že vaše zariadenie beží celý deň na stand-by režime. Užívame si takto komfort  rýchleho zapnutia, napr. diaľkovým ovládaním, no tento nadštandard nie je zadarmo.

Jedným z riešení, ako zamedziť zbytočnému preplácaniu je vytiahnuť zo zásuvky všetky spotrebiče a elektrické zariadenia, ktoré často nevyužívame. Ak teda zapínate televízor raz týždenne, neoplatí sa, aby odoberal energiu 24 hodín denne. V prípade, že sa vám nechce tento proces pravidelne opakovať, môžete si zaobstarať špeciálne zásuvky, ktoré jednoducho zapojíte do svojich pôvodných. Vďaka tomuto riešeniu vypnete domáce spotrebiče a elektrické zariadenia diaľkovým ovládaním vždy, keď ich nepoužívate (odchádzate do práce alebo idete spať). Pohotovostný režim tak rýchlo vymeníte za úsporný.

Ďalším riešením je predlžovačka so spínačom, do ktorej môžete zapojiť viaceré spotrebiče v miestnosti. Keď teda odchádzate z domu alebo idete spať, všetky spotrebiče vypnete jedným stlačením.

Ktoré domácnosti by teda mali uvažovať o týchto riešeniach?

Filmoví a seriáloví nadšenci

Ak po príchode domov radi relaxujete pred televízorom alebo zaspávate pri obľúbenom seriáli, mali by ste možnosť úsporných zásuviek určite zvážiť. Taký set-top box je zapnutý v zásuvke 24 hodín denne a potichu míňa vaše peniaze. S úsporným režimom bude vaša spotreba pod kontrolou aj v prípade, že ho momentálne nevyužívate. Nemusíte sa tak ukracovať o komfort rýchleho zapnutia a ani sa trápiť nad zbytočnou finančnou stratou.

Naopak, tí, ktorí si pozerajú televízor iba zriedka, by mali dbať na to, aby bol od elektrického prúdu odstavený úplne. Inak zaplatíte viac za spotrebu, keď je vypnutý, než keď je zapnutý. Pozor aj na staré modely televízorov, patria medzi najväčších “požieračov” energie v stand-by režime. Vo všeobecnosti platí, že čím je spotrebič starší, tým je jeho odber vyšší.

Milovníci elektroniky

Ďalšou rizikovou skupinou sú ľudia, ktorí sa nedokážu odtrhnúť od akejkoľvek elektroniky. Po práci či po škole sa najlepšie zrelaxujú hraním videohier alebo surfovaním na internete. Domácnosť, v ktorej sa nachádza minimálne jeden takýto člen, je zvyčajne vybavené wi-fi routrom, hernou konzolou, laptopom, stolným počítačom a inou modernou elektronikou. Ak sú tieto zariadenia v neustálej pohotovosti, pripravia vás o značnú časť zbytočne vyrobenej a neúčelne spotrebovanej energie. V prípade, že ste častejšie v práci ako doma, môžete rátať s tým, že vaša elektronika si odhryzne ročne riadny kus z vašich úspor.

Nezabúdajme ani na nabíjačky, ktoré nechávame často zapojené v zásuvke napriek tomu, že nenapájajú žiaden mobil, notebook či tablet. Ak zrátame všetky tieto “energetické priestupky”, zistíme, že úsporný režim je v tomto prípade naozaj úsporné riešenie.

Výška faktúry za spotrebovanú energiu v domácnosti závisí od počtu jej členov, ich veku, používateľských návykov, ale aj od konkrétneho spotrebiča. Niektoré z nich sú energeticky náročné viac, iné menej. Nezabúdajme tiež na to, že úsporu môžeme dosiahnuť aj zmenou dodávateľa či kontrolou energetickej spotreby v stand-by režime ešte pred kúpou elektrického zariadenia.

 

Neplaťte viac za služby, ktoré nevyužívate, a doprajte si z ušetrených peňazí väčší komfort

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat