Ako sa naučiť šetriť energiami v domácnosti?

Ako sa naučiť šetriť energiami v domácnosti?

Vedci zistili, že na vytvorenie návyku potrebujeme približne 21 dní. Naučte sa hospodáriť tak, aby ste predišli zbytočným nákladom spojeným s plytvaním energiou. Prinášame vám prvú časť zo série jednoduchých tipov, ako si osvojiť návyky, s ktorými rozhodne ušetríte. Rýchlo a jednoducho.

1. Vyskúšajte prať oblečenie v studenej vode

Pri praní oblečenia s menej odolnými škvrnami odporúčame vyskúšať pranie v studenej vode. Štúdie ukázali, že práčka spotrebuje na ohrev vody až 90 % energie.

Ako si osvojiť tento úsporný návyk? Jednoducho. Zaobstarajte si dva koše na bielizeň. Ideálne vo dvoch farebných variantoch. V jednom zhromažďujte bielizeň s odolnejšími škvrnami a v druhom bielizeň s miernymi škvrnami. Naučte sa triediť bielizeň takýmto spôsobom a perte efektívne. Vaša snaha sa čoskoro odzrkadlí aj vo vašich výdavkoch.

2. Hoľte sa úspornejšie

Používate na holenie žiletku? Neoplachujte ju pod tečúcou vodou. Plytváte tak veľkým množstvom vody, čo vedie k vyšším nákladom na spotrebu vody. Radšej si naplňte umývadlo trochou vody a podľa potreby oplachujte žiletku v nej.

Ako si osvojiť návyk? Poskladajte si tento úsporný tip z nalepovacích písmenok a umiestnite ho na obkladačky pri umývadle. Na vizáži rozdiel neuvidíte, na svojom účte však áno. A to stojí za vyskúšanie, nie?

3. Zbierajte dažďovú vodu do akumulačnej nádrže

Polievanie záhrady či interiérových kvetov nemusí byť nákladné. Zbieranie dažďovej vody je jednoduché a efektívne. Potrebná je akumulačná nádrž, v ktorej sa zhromažďuje voda z odkvapového systému, a vodné čerpadlo. Veľkosť zbernej nádrže záleží na vás. Čím viac zelene v domácnosti máte, tým viac dažďovej vody sa vám zíde. Úspora sa prejaví nielen na spotrebe vody, ale aj na kráse vašej flóry. Dažďová voda totiž oproti pitnej vode neobsahuje také množstvo soli a chlór.

A čo urobiť, aby ste si na to čo najpohodlnejšie navykli? Označte akumulačnú nádrž nápisom „Voda na polievanie“ a na krhlu prilepte štítok „Použi dažďovú vodu“.

4. Nenechajte unikať teplo zo svojho domova

Jednoduchá inštalácia s vysokou efektivitou – tak môžeme nazvať náš ďalší tip. Reflexná fólia sa umiestňuje za radiátor, kde slúži ako izolácia, zabraňujúca unikaniu tepla cez stenu za radiátorom. Fólia vďaka svojim vlastnostiam obmedzuje stratu tepelnej energie cez stenu tým, že ju odráža späť do miestnosti. Spoľahlivo a účinne tak šetrí náklady na vykurovanie.

Na toto si zvyknete azda najjednoduchšie. Stačí, ak venujete tejto úspornej aktivite jedno popoludnie a zapriahnete do tejto aktivity celú rodinu. Spoločne sa čo-to naučíte o úspore a zároveň môžete u detí hravou formou podporiť záujem tvorivo riešiť energetické nedostatky.

5. Naučte svoje deti zhasínať svetlo

Viete, ako hravo naučiť deti zhasnúť svetlo pri odchode z miestnosti? Vytvorte milé obrázky so smajlíkom a s odkazom „Pri odchode ma vypni. Ďakujem“ a umiestnite ich ku každému vypínaču v domácnosti. Neuveríte, ale táto námaha stojí za to. Deti si vypestujú nový návyk a vy pocítite významnú úsporu energie.

Predstavili sme vám jednoduché tipy, ako ušetriť. Osvojte si z nich čo najviac a vaše náklady na energie sa zaručene znížia. Ďalšie užitočné rady, ako neplytvať energiami nájdete v tomto článku.

Ušetrite na energiách ešte viac s innogy Energetickým poradenstvom. Naši innogy Experti sú odborníci, ktorí vďaka analýze a meraniu energetických ukazovateľov osvetlenia, kúrenia, spotrebičov a vody navrhnú efektívne riešenie zistených nedostatkov. Môžete tak ušetriť až 200 eur ročne. Je to jednoduché!

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat