Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

Vyzerá to, že vyšším cenám za elektrinu a plyn sa od budúceho roka nevyhneme. Energie budú drahšie, to však neznamená, že musíme nutne zaplatiť viac. Urobili ste už vo svojej domácnosti tieto jednoduché opatrenia, ktoré vám môžu ušetriť peniaze?

Trhové ceny elektrickej energie aj zemného plynu v posledných mesiacoch výrazne stúpajú. Aj keď ceny na budúci rok sa budú nastavovať až koncom jesene, už dnes je jasné, že zdražovaniu sa nevyhneme. Prečo idú ceny hore, a ako môžeme svoje účty udržať na uzde?

(Vychádzame z priemernej spotreby spotrebičov a priemernej ceny 13 centov za kilowatthodinu.)

Na vine sú burzy

To, že jednotkové ceny elektriny aj plynu pôjdu od Nového roka hore, už potvrdil aj šéf štátneho regulačného úradu, ktorého úlohou je držať ceny energií pre domácnosti pod kontrolou.

Dôvodom je, že trhová cena komodít ako elektrická energia či zemný plyn na európskych burzách za posledný rok výrazne stúpla. Cena za megawatthodinu elektriny vzrástla za dvanásť mesiacov o vyše o štvrtinu. Keďže tvorí asi tretinu z koncovej ceny elektriny pre domácnosti, od budúceho roka nám hrozí zdraženie elektriny zhruba o desatinu. Podobne je to so zemným plynom, cena za kubík na burzách vzrástla medziročne asi o šestinu. Na koncovej cene má komodita asi polovičný podiel, plyn by tak budúci rok mohol zdražieť o osem percent. Možno nastal čas zamyslieť sa nad tým, čo v domácnosti môžeme robiť ináč.

Zdroj ÚRSO:  Graf vývoja cien elektriny a plynu.

Tri rady, ako ušetriť. Viete o nich?

Napriek tomu, že jednotková cena elektriny či plynu budúci rok s najväčšou pravdepodobnosťou stúpne, neznamená to, že sa zvýšia aj sumy na vašich účtoch. trhové trendy totiž môžete zvrátiť zavedením úsporných opatrení vo vašej domácnosti. Poznáte tieto užitočné tipy?

Nenechajte spotrebiče spať

Ľudová poučka hovorí o tom, že najlacnejšia energia je tá nespotrebovaná. Preto nás staré mamy učili zhasínať svetlo aj za čias, keď ešte nikto ceny elektriny neriešil.

Posledné desaťročia priniesli množstvo „vychytávok“, ktoré robia náš život komfortnejším. Jednou z nich je napríklad diaľkové ovládanie na televíziu či DVD prehrávač. Aby sme si mohli komfort ovládania z gauča dovoliť, museli výrobcovia prísť s ďalšou novinkou – pohotovostný režim. Televízny prijímač či iné zariadenie nie je vypnuté úplne, ale je pripravené kedykoľvek sa rýchlo naštartovať. Problémom je, že takýto pohotovostný režim potrebuje elektrinu. Spotreba síce nie je na prvý pohľad vysoká, ale za rok sa suma, ktorú zaplatíme za „spiace“ domáce spotrebiče, môže vyšplhať na niekoľko desiatok eur.

Ak teda chcete ušetriť, všetky spotrebiče po použití vypínajte – azda s výnimkou chladničky. 🙂

Že je to pre vás príliš nepohodlné? Aj pre vás máme riešenie – inteligentné zariadenia, ktoré veľkú časť práce vedia urobiť za nás. Spoločnosť innogy napríklad ponúka možnosť prenajať si zásuvky s diaľkovým ovládačom, ktoré môžeme podľa potreby vypínať a zapínať. Tento systém sa môže starať o stand-by režim vašich spotrebičov, ale môže slúžiť aj na diaľkové ovládanie lámp v domácnosti. Za prenájom zaplatíte len 90 centov mesačne, takže na úsporách sa vám táto investícia môže vrátiť niekoľkonásobne.

Slovenské more? Nevypúšťajte ho do kanála

Obyvatelia mnohých častí sveta by sa len zo závisti chytali za hlavu, keby sa dozvedeli, že Slováci sa sprchujú krištáľovočistou pitnou vodou. A je pravda, že mnohí z nás ňou doslova bezostyšne plytváme. Energetickí analytici z innogy vypočítali, že ak by si každá domácnosť v našej krajine nainštalovala úspornú sprchovú hlavicu, už za pár rokov by sme našetrili dostatok vody na decentné slovenské more.

Ako je to možné? Bežné hlavice minú za minútu sprchovania asi 15 litrov vody. Úsporné sprchové hlavice fungujúce na princípe „škrtenia“ prietoku, za rovnaký čas minú menej ako šesť litrov vody. To znamená, že ak by sa každý Slovák sprchoval denne päť minút, modernou hlavicou by ušetril 45 litrov vody, na celú populáciu je to 250 miliónov litrov denne. Ročne je to takmer sto miliónov kubíkov, za štyri roky by sme naplnili novú Liptovskú Maru.

A čo to znamená pre vás? Komfort sprchovania zostane rovnaký, a aj keď si sem tam doprajete minútku v sprche navyše, vaše účty za sprchovanie by mali klesnúť pod polovicu.

Kúrte, len keď ste doma

Či už kúrite plynom alebo elektrinou, náklady na teplo v domácnosti sú výraznou položkou v rodinnom rozpočte najmä teraz v chladnejších mesiacoch. A práve rozumné kúrenie a využívanie moderných smart technológií môže výšku účtov výrazne znížiť.

Efektívnym riešením je zónová regulácia vykurovania. Myšlienkou je nevyhrievať celú domácnosť 24 hodín denne, ale vykurovať či temperovať len tie priestory, ktoré reálne využívame.

Napríklad, v kúpeľni potrebujeme kvôli komfortu teplotu aspoň 24 stupňov, ale v spálni vám na komfortný oddych stačí 20 až 21 stupňov. Pritom každý stupeň navyše si vyžiada o šesť percent viac nákladov.

Dnes už nie je problém namontovať si do domácnosti inteligentné regulátory tepla, ktoré umožnia každú miestnosť zohriať na inú teplotu. Takýto systém môžete jednoducho ovládať cez appku vo vašom mobile. Nie je nutné, aby radiátory vo vašej domácnosti pracovali na plný výkon, keď vy pracujete na plný výkon v práci. Stačí, aby ste ich pár klikmi zapli pri odchode z pracoviska, a cestou domov sa vaša domácnosť príjemne vyhreje.

Vstupné náklady sú pritom skutočne nízke. Spoločnosť innogy prenajíma sadu s termostatom a internetovou bránou už od 4,40 eura mesačne. Správne nastavená zónová regulácia vám pritom môže ušetriť až 30 percent z celkovej sumy vašich účtov!

Moderné technológie šetria

Možnosti šetriť energie v domácnosti sú dnes kvôli moderným technológiám skutočne široké. Inteligentné elektrické ohrievače vody sa prispôsobia vašej spotrebe počas dňa a vodu ohrievajú naozaj len vtedy, keď to nerobia zbytočne. Môžu vám ušetriť až štvrtinu nákladov za ohrev vody v domácnosti. Ak ešte stále svietite starými „edisonovskými“ žiarovkami, porozmýšľajte nad výmenou za modernejšie svietidlá. Žeravé vlákna postupne nahradili elektroluminescenčné diódy, alebo technológia, ktorú všetci poznáme pod anglickým akronymom LED (light emitting diodes). Pre bežných ľudí nie je podstatná technológia, ale fakt, že LED-ky majú až o 90 percent nižšiu spotrebu ako klasické žiarovky.

A viete, že si môžete vyrábať aj vlastnú elektrinu? Elektrinu môžete čerpať aj z ekologického a navyše veľmi dostupného zdroja – slnečných lúčov. Podľa údajov innogy vám môžu na streche nainštalované fotovoltaické panely ušetriť až 70 percent všetkej elektriny spotrebovanej v domácnosti. Alebo môžete zvoliť solárne panely, ktoré sa budú starať o ohrev väčšiny vašej teplej vody. Na obe technológie štát ponúka aj dotácie v tisíckach eur.

Dohodnite si bezplatné stretnutie s naším innogy Expertom. Priemerná navrhovaná úspora v domácnosti je 200€ ročne.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat