Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

S príchodom tropických letných dní sa používanie klimatizácie pre mnohých z nás stáva nevyhnutnosťou – komfort v domácnosti je dôležitejší ako účty za elektrinu. Príjemný chládok sa pritom dá dosiahnuť aj tak, aby sme na účtoch neplatili zbytočne. Ako na to?

Domáce klimatizácie sa v posledných rokoch stávajú čoraz bežnejšou súčasťou slovenských domácností. Aj keď si za ich využívanie priplatíme nejaké to euro na účtoch za elektrinu, tento komfort si jednoducho radi doprajeme.

Napriek tomu existuje množstvo tipov a rád, ako si užívať „cool“ domácnosť a neplatiť zbytočne veľa. Napríklad, ak klimatizáciu nepoužívate stále, ale ju vždy pred odchodom do práce a do postele vypínate, môžete ušetriť až dve tretiny nákladov na jej prevádzku. Aké sú ďalšie rady, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze?

Zateplite domácnosť

Pre mnohých z nás je zateplenie stavebná úprava, ktorá slúži najmä na ochranu vonkajšieho plášťa domu, a ako samotný názov napovedá, na zabránenie úniku tepla počas vykurovacej sezóny. Je to pravda, zateplenie sa môže znížiť účty za vykurovanie o desiatky percent. Napriek slovenskému názvu však nejde o stavebné úpravy, ktoré by vytvárali teplo. Ide o izoláciu vonkajších stien vášho príbytku, a izolácia plní svoju úlohu aj v lete.

Kým v zime správne zateplený dom významne znižuje náklady na vykurovanie, v lete zas zabraňuje chladnému vzduchu opúšťať domácnosť. Výška úspory závisí na individuálnych podmienkach vo vašom príbytku. Ak však zvažujete investíciu do zateplenia, myslite aj na letné mesiace.

Zatvárajte okná a dvere

Podobne ako pri skladovaní potravín v chladničke, aj pri chladení vašej domácnosti platí, že najlepší efekt dosiahneme v uzatvorenom priestore. Pre správne a efektívne fungovanie klimatizácie je preto dôležité mať zatvorené nielen okná, ale aj dvere medzi jednotlivými miestnosťami – najmä treba predeliť priestory, ktoré klimatizujete, a ktoré nie.

Ak máte na oknách dlhé závesy alebo žalúzie, zatiahnite ich. Táto ďalšia vrstva medzi interiérom a exteriérom funguje obomi stranami. Nepúšťa dnu teplo, keď slnečné lúče pražia na okenné tabule, a zároveň slúži ako izolácia pred únikmi chladného vzduchu von do exteriéru.

Špeciálne dôležité je zavrieť prieduchy medzi domácnosťou a chladnejšími časťami domu, ako je pivnica či garáž. Tieto prieduchy vám pravdepodobne urobili dobrú službu, kým ste klimatizáciu nemali – chladný pivničný vzduch prirodzene ochladil aj iné časti domu.

Ak však máte klimatizáciu, otvorené prieduchy fungujú presne naopak. Chladný vzduch sa na základe fyzikálnych vlastností prirodzene tlačí dole. Môže sa vám teda stať, že vaša klimatizácia bude zbytočne ochladzovať pivnicu a v obývačke budete mať skleník.

Nezabúdajte na údržbu

Tak ako pri každom spotrebiči, aj pri klimatizáciách je dôležitá starostlivosť a pravidelná údržba. Znečistená klimatizácia totiž kvôli rôznym plesniam znamená nielen zdravotné riziko. Ak sú filtre či trubky upchaté, zariadenie sa viac trápi a prirodzene „žerie“ aj viac energie.

V čom údržba spočíva? Začína sa čistením a dezinfekciou vnútornej jednotky a výmenníka tepla. Následne je potrebné vyčistiť alebo vymeniť prachové a peľové filtre. Čistenie vonkajšej jednotky spravidla prebieha fúkaním vzduchu pod vysokým tlakom medzi lamely tak, aby sa usadený prach alebo iné nečistoty dostali von.

Aj keď zväčša nejde o zložité práce, odborníci radia na pravidelnom čistení zbytočne nešetriť a zveriť ho profesionálom.

Výrobcovia odporúčajú vykonávať čistenie jeden až dvakrát ročne, najlepšie pred každou klimatickou sezónou či po jej ukončení. Túto službu spravidla poskytujú spoločnosti, ktoré vám klimatizáciu montovali, ponuka je však širšia a je z čoho vyberať. Najmä pred začiatkom leta je vhodné myslieť na údržbu trošku v predstihu. Ak si na čistenie spomeniete, až keď udrú prvé tropické horúčavy, je možné, že čakacie lehoty budú aj niekoľko týždňov, a okrem nižšieho komfortu za tieto týždne zaplatíte aj o niečo viac na elektrickej energii.

Termostat nastavte na 26 stupňov

Na každom stupni záleží. Preto výšku spotreby ovplyvňuje aj mierna zmena teploty na termostate. Aj pri vykurovaní platí, že každý stupeň navyše zvyšuje spotrebu energií v domácnosti o šesť percent. Podobne to funguje aj pri opačnom procese, teda chladení horúceho letného vzduchu domácou klimatizáciou. Čím vyšší chladový komfort, tým viac zaplatíte na účtoch za elektrickú energiu.

Odborníci na oboch stranách Atlantiku sa zhodujú na ideálnej teplote vašej domácnosti v lete, ktorá je ešte pre obyvateľov domácnosti znesiteľná, a zároveň chladenie spotrebuje čo najmenej elektriny. Ide o teplotu 26 stupňov Celzia (alebo 78 stupňov Fahrenheita, ako uvádzajú mnohé americké zdroje). Ide o ideálny kompromis – pri tejto teplote sa nebudete cítiť ako vo fínskej saune, a zároveň aj výška vašich letných účtov za elektrinu bude pomerne znesiteľná.

Používajte ventilátory

Skutočný komfort z chladného vzduchu prirodzene zabezpečí len vhodne fungujúca klimatizácia. Napriek tomu sa dá jej chod kombinovať aj s menej efektívnym, ale o to úspornejším riešením. Stropné ventilátory vzduch neochladzujú, ale lopatkami ho rozvirujú. Práve prúdenie vzduchu spôsobuje, že reálnu teplotu pocitovo vnímame ako chladnejšiu.

Aká je hlavná výhoda ventilátorov? Práve ich spotreba. Na ochladenie jednej väčšej miestnosti, napríklad obývačky, je potrebná klimatizačná jednotka s výkonom od 2,5 do 3,5 kilowattu. Pri súčasných cenách za elektrickú energiu to znamená, že za osem hodín jej používania zaplatíte dve až tri eurá.

Ak do takejto miestnosti nainštalujete ventilátor s dĺžkou lopatiek 1,2 metra, môžete rátať s výkonom 50 až 100 wattov. Osemhodinová prevádzka tak vyjde na štyri až osem centov. A to už je rozdiel, nie? 🙂

Poraďte sa s odborníkom na energie a nájdite spolu riešenia, ako si vychutnať leto plné pohody

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • 3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

  3 + 1 príčina požiaru vo vašej domácnosti

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat