Viete, ako správne používať chladničku?

Viete, ako správne používať chladničku?

Na to, aby boli naše potraviny čerstvé, minieme asi desatinu elektriny spotrebovanej v domácnosti za rok. Znížiť účty môžeme vhodným výberom spotrebiča, ale aj naším správaním. Akú chladničku si kúpiť, a ktorým klasickým chybám sa pri jej prevádzke vyhnúť?

V článku Je výhodnejšie variť na plyne či na elektrike? sme sa venovali porovnaniu sporákov – aké sú ich výhody a nevýhody, na čo si dať pri jednotlivých sporákoch pozor a akú energetickú úsporu nám dokážu poskytnúť. Tentokrát sa naša pozornosť upriami na ďalšie kuchynské spotrebiče, bez ktorých si nedokážeme náš život predstaviť – chladnička a mraznička. Naše staré mamy mohli o nich len snívať, pre nás sú bežnou súčasťou domácnosti. Keďže chladnička je zariadenie, ktoré v našej domácnosti pracuje (a žerie elektrinu) nonstop, otázka spotreby a nákladov na jej prevádzku je legitímna. Poradíme vám, ako si správne vybrať spotrebič a ako sa správať tak, aby ste zbytočne nepreplatili.

Ako kupovať chladničku?

V prvom rade sa zamyslite, akú chladničku vlastne potrebujete. Podľa zariadenia vašej domácnosti si môžete vybrať medzi voľne stojacou a vstavanou chladničkou. Budete potrebovať kombinovanú chladničku, alebo vám na mrazenie postačí výparník?

Nielen nákupné, ale aj prevádzkové náklady sa zvyšujú objemom chladničky. Pri stanovení vhodnej veľkosti odborníci radia, že je dobré počítať s objemom 50 litrov na osobu. Pre päťčlennú rodinu by teda mala stačiť chladnička s objemom 250 litrov, ináč budete zbytočne platiť za chladenie vzduchu.

Keď vyriešite tieto hlavolamy, stačí si už len vybrať farbu, dizajn. V ponuke obchodníkov je dnes všetko od malých chladničiek pre jedného až po kolosy s vlastným výrobníkom ľadu či filtráciou a chladením vody.

Koľko energie minie chladnička?

Rýchla odpoveď, chladnička s mrazničkou sa starajú asi o desatinu vašich účtov za elektrinu.

Ako pri každom inom spotrebiči, aj tu platí, že dnešné chladničky majú zlomkovú hodnotu spotreby vašej chladničky, ktorú ste kupovali pred dvanástimi rokmi. Samozrejme, závisí aj od veľkosti alebo objemu vzduchu a potravín, ktoré musí spotrebič ochladiť a udržiavať v požadovanej teplote. Stačí si pozrieť údaje o dennej či ročnej spotrebe, ktoré udáva každý výrobca. Ročná spotreba pri veľkej rodinnej chladničke by sa nemala veľmi vzdialiť od 200 kilowatthodín ročne – tie najmodernejšie spotrebujú za rok energiu asi za 30 eur. Malé chladničky bez mrazničky majú kvôli veľkosti spotrebu zhruba polovičnú. Aj to však platí len v prípade, že sa o chladničku príkladne staráte. Ako teda zbytočne za chladničku nepreplácať?

Rady, ako na chladničku:

 • Optimálna teplota pre chladničku je 5 °C. Ak si teplotu chladničky meriate sami, umiestnite teplomer na strednú poličku. Pri vyšších teplotách hrozí, že sa potraviny rýchlejšie pokazia, nižšie teploty môžu znehodnotiť jedlo tiež, a najmä si vyžiadajú viac peňazí na elektrinu.
 • Dvere chladničky aj mrazničky otvárajte nakrátko. Aj pri rýchlom otvorení a zatvorení chladničky sa môže vymeniť až tretina chladného vzduchu za teplejší zvonka. Ak chladničku nechávate otvorenú dve minúty, kým nevrátite zvyšky jedla naspäť, vaše účty to pocítia.
 • Ak máte staršiu chladničku, skontrolujte, či správne tesní. Stačí na to zdroj svetla (najlepšie baterka), ktorú večer pri zhasnutých svetlách vložíte dnu. Ak nevidíte von presvitať svetlo, všetko je v poriadku.
 • Dôležité je aj umiestnenie chladničky v domácnosti. Ak bude v blízkosti zdroja tepla, napríklad radiátora či sporáka, spotreba porastie. Je dôležité, aby chladnička bola minimálne pol metra od sporáka a ideálne dva metre a viac od najbližšieho radiátora.
 • Nezabudnite na pravidelné rozmrazovanie, pretože ľad zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Novšie chladničky s protinámrazovými povrchmi stačí rozmrazovať jeden- až dvakrát do roka, staršie niekedy treba takto ošetriť oveľa častejšie.

Tipy na efektívne rozmrazovanie

 • Ak sa dá, naplánujte si túto činnosť na chladné mesiace. Zmrazené potraviny môžete načas vyložiť na balkón či priedomie bez toho, aby sa rozmrazili. Ideálne je naukladať ich všetky na seba, nech si navzájom udržujú teplotu. Staré potraviny ešte nevyhadzujte, pôsobia ako zdroj chladu pre ostatné.
 • Aby ste urýchlili proces roztápania ľadu, do mrazničky môžete vložiť hrnce s prevarenou vodou. Ľadu môžete „pomôcť“ aj mechanicky, ale pozor, aby ste nezničili chladiace mriežky. Novšie chladničky majú odtokový kanálik, aj tak však treba okrem nádoby na zber roztopenej vody pripraviť aj jednu či dve handry.
 • Po umytí mrazničky treba vnútro mrazničky vyutierať naozaj dosucha, inak by ste si vytvorili základ novej námrazy. Extrémnym príkladom dôkladného vysušenia je použitie fénu – mala by však stačiť aj obyčajná handra, ktorá minie iba vašu energiu.

Zaujímajú vás ďalšie rady, ako vo vašej domácnosti ušetriť na účtoch za energie? Dajte nám o sebe vedieť a náš innogy Expert sa vám rád poradí.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat