Chcete zahnať jarnú únavu? Skúste vymeniť žiarovky

Chcete zahnať jarnú únavu? Skúste vymeniť žiarovky

Nielen prirodzené svetlo bojuje proti jarnej únave. S prichádzajúcou jarou sa síce predlžujú dni, ale pre organizmus je to stále málo. Veľa času trávime doma, kde práve vhodné osvetlenie dokáže zahnať chmúrne nálady, pomôcť organizmu nabudiť sa alebo, naopak, lepšie relaxovať. 

Dlhá zima, krátke dni

Kto by nepoznal príznaky jarnej únavy, ktorá nám každý rok znepríjemňuje život: neodbytný pocit ospalosti, únavu, malátnosť, nesústredenosť, apatiu, melanchóliu, náladovosť či dokonca bolesti hlavy. 

Za jej vznikom stojí niekoľko faktorov. Medzi najdôležitejšie patrí celková vyčerpanosť organizmu, ktorému po náročných zimných mesiacoch chýbajú vitamíny, pohyb a energia zo slnka. A práve svetlo sa podieľa na tvorbe dôležitých hormónov, kontrolujúcich náš denný rytmus, hladinu energie a celkovú náladu.

Hlavný podozrivý: sérotonín

Sérotonín je hormón, ktorý sa nachádza v tráviacej sústave, krvných doštičkách aj v centrálnej nervovej sústave. Jeho úlohou je, okrem iného, prenášať nervové signály. Ako jeden z hlavných neurotransmiterov je zodpovedný za pocit pohody a šťastia. Preto nie div, že jeho nedostatok sa prejavuje sklesnutou náladou, únavou, poruchami spánku či dokonca depresiou.

Prvú prakticky použiteľnú LED diódu (červené a zelené svetlo) vyvinul v roku 1962 americký vedec Nick Holonyak. Až v roku 1992 japonskí vedci predstavili svetu prvú modrú LED žiarovku. Vďaka spojeniu týchto troch farieb bolo konečne možné získať biele svetlo. Za tento objav získali v roku 2014 Nobelovu cenu za fyziku.

Ako si pomôcť, keď slnko nepomáha

Na zvýšenie hladiny sérotonínu je okrem cvičenia a stravy ideálny pobyt na slnku. Svetlo pôsobí na organizmus veľmi blahodarne a mozog sám od seba začína vyplavovať sérotonín. Prirodzeného svetla je však na jar stále málo. Preto si treba pomôcť kvalitným osvetlením v práci a najmä v domácnosti, kde trávime najviac času po zotmení. Na to sú ideálne LED žiarovky. Vďaka ich rôznym „tepelným“ odtieňom si dokážete namiešať svetlo, aké potrebujete.

Čím viac Kelvinov (K) na farebnom spektre, tým je svetlo teplejšie, a naopak.

Kvalitné LED osvetlenie pohladí dušu

Technológie napredujú závratným tempom a dnešné domácnosti si tak môžu dopriať vysokoefektívne LED žiarovky. Ich výhodou je dlhá životnosť, odolnosť pri páde a nízka energetická náročnosť. Navyše, majú vysoký index CRI (Color Rendering Index – „index podania farieb“), čo v skratke znamená schopnosť umelého svetla čo najprirodzenejšie reprodukovať farby objektov.

Nenahraditeľnou výhodou je aj možnosť vybrať si medzi teplotou svetla. Biele, chladnejšie svetlo sa perfektne hodí všade tam, kde sa potrebujete sústrediť. Pôsobí totiž stimulujúco. Naopak, na vytvorenie domácej pohody, pri ktorej sa ľahko uvoľníte a odpočiniete si, sú ideálne teplejšie tóny.

Vyberte si správne osvetlenie

Tmavé kúty, presvetlené izby, miestnosti na trávenie voľného času, detské hry či štúdium. To sú faktory, ktoré vstupujú do rozhodovania, ktoré svetlo, akej intenzity a v akom svetelnom odtieni sa kam hodí.

S výberom správneho osvetlenia vám môže poradiť bytový dizajnér alebo sa do toho pustite sami. Stačí zapojiť zdravý sedliacky rozum a zvážiť, ktoré časti bytu sú určené na odpočinok, a naopak, kde je lepšie mať stimulujúce biele svetlo. Na pomoc si môžete zavolať aj nášho energetického Experta . Ten vám pomôže s výberom najvhodnejších LED žiaroviek a nastaví optimálne svietenie.

Vďaka správnej kombinácii svetelných tónov a dostatočnej intenzite osvetlenia dokážete organizmus nastaviť tak, aby fungoval lepšie. Hladina sérotonínu sa zvýši a vy ľahšie zvládnete jarnú únavu.

Poraďte sa s innogy Expertom o výbere vhodného osvetlenia pre vašu domácnosť.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • Koľko vám dokáže v lete slnko zarobiť?

  Koľko vám dokáže v lete slnko zarobiť?

 • 6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

  6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

 • Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

  Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

 • Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

  Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

 • Nedokážete sa pri práci sústrediť? Povieme vám prečo

  Nedokážete sa pri práci sústrediť? Povieme vám prečo

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat