Nedokážete sa pri práci sústrediť? Povieme vám prečo

Nedokážete sa pri práci sústrediť? Povieme vám prečo

Svetlo ponúka ľuďom nespočetné množstvo benefitov. Niektoré z nich sú všeobecne známe, iné sa dostávajú do povedomia iba postupne.  Súčasné výskumy odhalili, že vplyv svetla na organizmus je priam enormný. Možno ani netušíte, že osvetlenie vám v určitých prípadoch viac škodí, ako pomáha.

Určite ste sa už niekde dočítali o význame optimálneho osvetlenia v domácnosti, článkov na podobnú tému je totiž viac než dosť. Aj na našej stránke ste sa mohli dočítať o jeho vplyve na duševnú pohodu alebo úspore a výhodách, ktoré ponúka. Príčinou sú nové zistenia, ktoré preukázateľne potvrdili jeho všestranný vplyv na náš organizmus. Nesprávne osvetlenie môže v niektorých prípadoch nielen za bolesť hlavy, ale môže byť aj príčinou nespavosti, zlej nálady či nedostatočnej produktivity pri práci. Ak sa teda nedokážete sústrediť na svoje povinnosti, možno nevyužívate svetlo vo svoj prospech, ale práve naopak. Poradíme vám, ako z neho môže váš organizmus vyťažiť maximum.

Denné svetlo je pre ľudský organizmus ako droga. Každý deň nabíja telo energiou a má značný vplyv aj na vašu náladu. Je preto veľmi dôležité tráviť čo najviac času v dostatočne osvetlených priestoroch. Slnečné, teda prírodné, svetlo (približne 5000 K) je nepochybne najzdravším a najvhodnejším zdrojom energie, avšak v dnešnej dobe už ľudia nemajú toľko možností pracovať „v teréne“ ako kedysi a väčšinu svojho času trávia v kanceláriách. Celý deň v interiéri však nemusí znamenať neodvrátiteľnú katastrofu, najmä ak si podobné svetelné podmienky môžete vytvoriť aj doma.  Svetlo má totiž svoje farebné spektrum, ktoré je možné využiť v závislosti od aktuálnej potreby. Teplota farby sa pohybuje približne od 2000 do 9000 Kelvinov, prechádza od teplých žltých odtieňov až po studené biele.  Je síce pravda, že umelé svetlo nebude nikdy plnohodnotnou náhradou za slnko, no v počte kelvinov (jednotka teploty) sa k nemu najviac približuje práve studené biele svetlo.  Z výskumu spoločnosti LightingEurope vychádza, že práve biele svetlo obsahujúce modrú zložku má na ľudí priaznivé účinky a zvyšuje ich produktivitu.

Večerné a nočné hodiny by ste mali naopak tráviť pri tlmenom svetle, ktoré vaše telo prirodzene nastavuje k odpočinku. V prípade, že ste skôr nočná sova ako ranné vtáča, studené biele svetlo vás prinúti nezaspať nad pracovným stolom už o deviatej večer. Vaše telesné rytmy sa totiž automaticky synchronizujú s vonkajším prostredím. Svetlo ho teda prebúdza a tma, naopak, uvádza do režimu spánku. To je jedným z dôvodom, prečo vás tlmené svetlo „uspáva“ či navodzuje pocit relaxácie. Vaše telo ho vyhodnocuje ako signál k odpočinku. Preto sa odporúča svietiť vo večerných hodinách odtieňmi teplého bieleho svetla (2800 – 3300 K). Takéto svetlo ponúkajú klasické, halogénové a LED žiarovky. Zaobstarajte si ich do miestností, ktoré slúžia prevažne k oddychu. Finančne najúspornejšia je LED žiarovka, ktorá je odolná voči častému spínaniu a neprodukuje žiadne prebytočné teplo. Veľa ľudí však ešte stále uprednostňuje príjemný žltý odtieň klasickej žiarovky, s ktorou však na dovolenku tak skoro neušetríte.

Studené biele svetlo nedopomáha iba k zvýšeniu pozornosti počas štúdia, pomáha vám lepšie sa koncentrovať na činnosti, pri ktorých môže dôjsť ľahko k zraneniu. Tlmené svetlo sa teda určite nehodí do miestnosti, v ktorej pracujete s ostrými predmetmi. Ak používate pri varení ostré nože alebo iné nebezpečné pomôcky, mali by ste mať v kuchyni minimálne jedno doplnkové svetlo, ktoré by osvetlilo celú pracovnú plochu (napr. podsvietenie LED diódami). Vyhnete sa tak zbytočnému úrazu a vaša orientácia v miestnosti bude jednoduchšia.

Tým, ktorí však využívajú podvečerné hodiny na oddych, radíme, aby sa studenému bielemu svetlu pred spánkom rozhodne vyhli. V noci sa totiž koncentruje v tele hormón melatonín, ktorý značne vplýva na regeneráciu vášho organizmu. Ak je telo nastavené na spánok a vy ho vystavíte pôsobeniu intenzívneho bieleho svetla, vyhodnotí túto informáciu nesprávne. Dôsledkom tohto narušenia sa koncentrácia hormónu zníži,  a to môže viesť k nedostatočnej regenerácii organizmu alebo nespavosti. Ráno sa teda z postele skôr odplazíte, ako by ste z nej oddýchnuto vyskočili.

Svetlo vám dokáže „zahrať do karát“ alebo poriadne zavariť. Záleží od toho, či s ním dokážete správne pracovať. Práca bez koncentrácie je často zdĺhavá a nekvalitná, navyše vás okráda o čas, ktorý by sa dal využiť oveľa lepšie.  Nezaspávajte pri svojich povinnostiach a začnite pracovať efektívne vtedy, keď je to potrebné. Správne svetlo vám pri tom určite pomôže.

Poraďte sa bezplatne s innogy Expertom o výbere vhodného osvetlenia pre vašu domácnosť.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • Koľko vám dokáže v lete slnko zarobiť?

  Koľko vám dokáže v lete slnko zarobiť?

 • 6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

  6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

 • Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

  Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

 • Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

  Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

 • Klientka innogy Nataša: Za ušetrené peniaze si kupujem kvietky

  Klientka innogy Nataša: Za ušetrené peniaze si kupujem kvietky

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat