Prečo je LED svetlom budúcnosti a aké benefity prináša

Prečo je LED svetlom budúcnosti a aké benefity prináša

V dnešnej dobre na nás LED svetlá „číhajú“ takmer zo všetkých kútov. Niektorí si ich ihneď zaobstarali, niektorí ešte váhajú, a sú aj takí, ktorých nepresvedčí žiaden argument. V prípade LED však nejde o dočasný fenomén, ako si možno mnohí myslia. História jeho vývoja siaha až do roku 1907, teda viac než sto rokov vedeckej práce, ktorá v súčasnosti ešte stále nedosiahla svoj vrchol. Aké sú však jeho výhody v reálnej praxi a akú úlohu bude zohrávať v našej budúcnosti?

Kupujeme lacno, ale platíme viac?

Väčšina ľudí je v otázke LED svetla stále nerozhodná, a to najmä kvôli vysokej cene svetelného zdroja. Prečo teda platiť niekoľkonásobne viac, ak môžete kúpiť  žiarovku oveľa lacnejšie? Jednoducho preto, že kupovať žiarovky sa vám už v dnešnej dobe finančne nevyplatí. Cena je síce nižšia, ale vaše výdavky budú do budúcnosti iba narastať. Pri LED je to práve naopak. Teraz zaplatíte viac, no v prvom roku sa vám váš finančný vklad vráti a v priebehu ďalších dvoch rokov dokonca niekoľko desiatok eur ušetríte. Každý chce však platiť menej teraz, nie v budúcnosti, preto je dnes možné si LED žiarovky prenajať a potom ich znova vymeniť za nové. Životnosť takejto žiarovky je až 25 000 – 45 000 h (niektorí výrobcovia udávajú aj dlhšiu životnosť), takže okrem peňazí ušetríte aj čas, ktorý by ste strávili vymieňaním klasických žiaroviek (približne 1000 h). Nehovoriac o tom, že úsporné žiarivky šetria 80% elektrickej energie a pri LED je to dokonca 90%.

Chceme viac svetla, nie tepla

Ďalšou výhodou LED žiarovky je to, že väčšinu energie premieňa na svetlo, nie na teplo, a tak sa nemusíme obávať, že dôjde k popáleniu, ako to často býva pri klasických žiarovkách. Rovnako už nemusíte pri ich vymieňaní čakať, kým sklo postupne vychladne. Úsporné žiarovky týmto nedostatkom netrpia, no ich nevýhodou je, že nedokážu okamžite nabehnúť na plný svetelný výkon. Tento proces môže trvať niekoľko sekúnd až  2 minúty. Najvhodnejšou alternatívou sa teda zdá byť LED, pri ktorej nečakáte ani pri zapínaní, ani pri vymieňaní svetelného zdroja.

S LED sa lepšie sústredíme a zároveň oddychujeme

Uvažujete pri výbere svetelného zdroja aj nad teplotou svetla? Mali by ste. Teplota svetla má totiž preukázateľný vplyv na náš spánok, pozornosť, a dokonca aj náladu. O jeho blahodarných účinkoch na náš organizmus sme už písali v článku Svetlo ako liek na produktivitu, duševnú pohodu aj pre peňaženku. Pri klasických žiarovkách sme boli zvyknutí na teplé (žlté) svetlo (2800 – 3300 K), ktoré pôsobí upokojujúco a príjemne. Halogénové žiarovky a kompaktné žiarivky už ponúkajú aj neutrálnu bielu (3500 – 3900 K), ktorá imituje prirodzené denné svetlo. Zistilo sa však, že biele svetlo s modrou zložkou (viac ako 5000K), ktorú obsahujú LED svetlá, pôsobí veľmi povzbudivo na koncentráciu a jeho pôsobenie dokáže zvýšiť vašu produktivitu. Je vhodné umiestniť ho do kancelárie, kuchyne či kúpeľne, teda do akejkoľvek miestnosti, kde sa musíte na vykonávanú činnosť sústrediť. Večer by ste mali tráviť pri upokojujúcom teplom svetle, ktoré navodí prirodzený pocit únavy. Tento odtieň ponúkajú takmer všetky dostupné svetelné zdroje.

Myslite na bezpečnosť

LED svetlo získava stále viac a viac fanúšikov aj vďaka jeho odolnosti voči vonkajším teplotám, otrasom a častému spínaniu.  Na rozdiel od úsporných žiariviek, ktoré je vhodné využívať najmä v interiéroch, nemajú výkyvy teplôt na LED takmer žiadny vplyv. Môžete ich teda využiť ako vonkajšie bezpečnostné osvetlenie bez toho, aby sa znížila ich svetelná kvalita. Slabým miestom klasických a halogénových žiaroviek je ich krehký sklený povrch, ktorý sa môže veľmi ľahko rozbiť a niekoho poraniť, prípadne môže dôjsť pri prehriatí k požiaru. Pri LED a úsporných žiarovkách vám ale  podobné nebezpečenstvo nehrozí. Výrobcovia moderných svetelných zdrojov dbajú nielen na bezpečnosť, ale aj na ich praktickosť a úsporu energie. Každá izba v domácnosti má inú dynamiku a neplatí, že ak chceme ušetriť, tak by sme mali svietiť iba LED svetlom. V miestnostiach, v ktorých trávime zvyčajne dlhý časový úsek, je rozumné svietiť úspornými žiarivkami. Ich nábeh na plný svetelný výkon je síce dlhší ako pri LED, ale ich kúpna cena je nižšia. Naopak miestnosti, v ktorých spíname svetlo najčastejšie, by mali byť vybavené klasickými alebo LED žiarovkami, na ktoré nemá periodicita spínania takmer žiadny vplyv. Znova ale platí, že pri klasických a halogénových žiarovkách veľa peňazí neušetríte.

Do budúcnosti svieťme s rozumom

Súčasným trendom je svietiť efektívne a lacno, a zároveň využívať všetky benefity, ktoré svetlo ponúka. Dokážeme ním vytvoriť atmosféru, navodiť príjemnú náladu, zamedziť únave, ovplyvniť koncentráciu. Popri tomto všetkom je však potrebné myslieť aj na budúcnosť. Prechod k úsporným a moderným svetelným zdrojom nie je len o uľahčení každodenného života a úspore peňazí. Energetické spoločnosti, ktoré podobné zdroje uprednostňujú, sa snažia šetriť nielen vaše peňaženky, ale aj životné prostredie. Investujú vysoké sumy peňazí do procesu dekarbonizácie energetiky a rozšírenia obnoviteľných zdrojov. Uvedomujú si alarmujúcu situáciu, ktorá je spôsobená vypúšťaním škodlivých emisií do ovzdušia, a vynakladajú úsilie na jej regeneráciu. Aj tieto fakty sú v rámci prechodu k moderným svetelným zdrojom dôležité, ale, bohužiaľ, často opomenuté.

Poraďte sa bezplatne s innogy Expertom o výbere vhodného osvetlenia pre vašu domácnosť.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • Koľko vám dokáže v lete slnko zarobiť?

  Koľko vám dokáže v lete slnko zarobiť?

 • 6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

  6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

 • Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

  Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

 • Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

  Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

 • Nedokážete sa pri práci sústrediť? Povieme vám prečo

  Nedokážete sa pri práci sústrediť? Povieme vám prečo

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat