Svetlo ako liek na produktivitu, duševnú pohodu aj pre peňaženku

Svetlo ako liek na produktivitu, duševnú pohodu aj pre peňaženku

Vplyv svetla na náš organizmus je väčší, ako sa mnohým ľuďom môže zdať. Benefity v podobe priestorovej a časovej orientácia sú iba zlomkom toho, čo svetlo ponúka.  Dokáže nielen  regulovať rytmus nášho organizmu, zlepšiť našu schopnosť vnímať a vyvolať pocit komfortu, ale vplýva aj na vašu každodennú náladu, výkonnosť a zdravie. Moderný spôsob života nás núti tráviť väčšinu času v interiéri pod umelým osvetlením, avšak dnes už dokážeme efektívne využiť jeho účinky v náš prospech.

Vhodným svetlom k vyššej produktivite

Je známe, že svetlo riadi naše telesné rytmy, ktoré sa opakujú približne každých 24 hodín. Tie sa pravidelne automaticky synchronizujú s vonkajším prostredím. Na tieto procesy má vplyv hormón melatonín, ktorý dosahuje v tele maximálnu koncentráciu v noci. Pri jeho nedostatočnej produkcii dochádza napríklad k nedostatočnej regenerácii organizmu, nespavosti, oslabeniu imunitného systému a zníženej produktivite. Mnohí netušia, že k zníženiu jeho tvorby prispieva práve nevhodné osvetlenie. Ak sa chcete vyhnúť negatívnemu dopadu svetla na váš organizmus, určite vám pomôžu nasledujúce rady:

Počas dňa je dôležité tráviť čas v dostatočne osvetlených priestoroch, čo vedie k zlepšeniu produktivity, koncentrácii a príjemnej nálade. Ideálnym riešením je biele svetlo s obsahom modrej zložky, ktoré podporuje bdelosť  a zlepšuje váš pracovný výkon. Tento typ osvetlenia ponúka v dnešnej dobe LED svetlo, ktoré dokáže nielen nahradiť prírodné svetlo (približne 5000 K), ale podľa výskumu asociácie LightingEurope má na ľudí dokonca priaznivé účinky.

Večerné a nočné hodiny by ste mali naopak tráviť pri tlmenom svetle, ktoré vaše telo prirodzene pripravuje k odpočinku. Ponuka svetiel je v tomto prípade široká, ale odporúčame zamerať sa na svetlá, pri ktorých je možné regulovať svetelnú intenzitu podľa momentálnej potreby, a orientovať sa prevažne na teplé farby svetla (2800 – 330 K). Tie ponúkajú klasické, halogénové a LED žiarovky. Ak však myslíte popri zdraví aj na svoje peňaženky, odporúčame vám zamerať sa na LED.

Dajte zbohom jarnej depresii

Sezónne depresie sú často spôsobené nedostatkom denného svetla, čo vyvoláva u ľudí pocit únavy a pasivity. V tomto období je potrebné mimoriadne dbať na kvalitné osvetlenie, ktoré by nahradilo slnečné svetlo. Pri výbere je potrebné prihliadať na CRI, teda index podania farieb. Čím je  jeho číslo vyššie, tým priaznivejšie na ľudí pôsobí. Hodnoty porovnateľné s denným svetlom, teda 100, dosahujú klasické žiarovky, tie už však dnes patria k najmenej efektívnym svetelným zdrojom a cena za váš komfort by bola priveľmi vysoká. Vhodnou alternatívou sú LED svetlá, ktoré majú CRI vyššie ako 80. Vyššie CRI však znižuje ich svietivosť, a tak sa odporúča zakúpiť kvalitnejšiu LED alebo siahnuť po žiarovke s vyšším výkonom.

Viac informácií a užitočných rád, ako predísť sezónnej depresii nájdete v článku Chcete zahnať jarnú únavu? Skúste vymeniť žiarovky.

Dnes sa to už dá efektívne a lacno

V minulosti sme pri výbere žiarovky uvažovali len nad jej svetelnou intenzitou, dnes je potrebné zohľadniť viaceré faktory , akými sú farebná teplota, uhol svietivosti, CRI, životnosť atď. Správnou kombináciou týchto faktorov si však dokážeme vytvoriť ideálne životné podmienky a nemusíme pritom minúť vysoké sumy peňazí.  Najširšie spektrum možností ponúkajú LED svetlá, ktoré však odrádzajú vysokou cenou. Tento problém je už ale minulosťou. LED žiarovky si už dnes môžete prenajať za pár centov mesačne. Úsporne a optimálne svietenie je už takto dostupné pre každého.

Poraďte sa s innogy Expertom o výbere vhodného osvetlenia pre vašu domácnosť.

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

  Ako spoznáte, že váš domov ohrozuje tvrdá voda?

 • Koľko vám dokáže v lete slnko zarobiť?

  Koľko vám dokáže v lete slnko zarobiť?

 • 6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

  6 tipov, ako v lete schladíte svoj byt

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 2. časť

 • Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

  Najzaujímavejšie rady, ako šetriť energiami – 1. časť

 • Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

  Ekologické riešenia vám môžu ušetriť tisíce eur

 • Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

  Klimatizácie: Ako byť „cool“ a nepreplácať

 • Nedokážete sa pri práci sústrediť? Povieme vám prečo

  Nedokážete sa pri práci sústrediť? Povieme vám prečo

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat