Posúvanie ručičiek hodín o hodinu dopredu každú jar, a naopak dozadu pred začiatkom zimy, je na Slovensku realitou už takmer štyridsať rokov. V poslednom období sa zmena času stala témou diskusií. Kým niektorí poukazujú na zdravotné problémy súvisiace so zmenou denného biorytmu, iní si chvália dlhé letné večery a úspory na energiách. Ako teda prežiť prvé jarné týždne po zmene času a pomôcť aj svojej peňaženke? Prinášame tri tipy, ako ušetriť.
Nižšie účty za svietenie
Úspora elektriny kvôli neskoršiemu západu slnka v letných mesiacoch bola viacerými európskymi a americkými štúdiami stanovená na 0,5 percenta celkovej spotreby elektrickej energie. V prvých aprílových týždňoch po zmene času na letný spotreba elektriny spravidla o niekoľko desatín percenta stúpne – na vine sú tmavé rána. To sa však viac ako vykompenzuje počas letných mesiacov. Napríklad v auguste minieme o desatinu energie menej, ako keby sme nemali letný čas a zotmenie by prišlo o hodinu skôr.
Viac denného svetla a menej umelého osvetlenia môže pre bežnú slovenskú rodinu znamenať ročnú úsporu 10 až 20 eur. A do tejto sumy ešte nie je započítaná dlhšia reálna životnosť žiariviek v domácnosti.
V neposlednom rade na svetlejších večeroch šetrí aj vaša obec či mesto, keďže verejné osvetlenie treba sedem mesiacov do roka zapínať o hodinu neskôr.
Menej sledovania televízie
Viac denného svetla večer znamená, že máme viac možností trávenia voľného času. Počas dlhých zimných večerov nám nezostáva na výber veľa aktivít okrem sledovania televízie či surfovania na počítači. Hodina pozerania televízora či práce na počítači sa prejaví na účtoch za elektrinu sumou medzi dvomi a tromi centami. A práve svetlejšie večery spôsobuje vrásky prevádzkovateľom televíznych staníc a zadávateľom reklamy – z dlhodobých štatistík vyplýva, že práve v teplejších mesiacoch s dlhšími dňami pozerá televízne kanály výrazne menej ľudí ako v zime.
Za vyše dvesto dní, kedy sa počas letného času stmieva o hodinu neskôr, tak rozumným využívaním televízneho prijímača či počítača v domácnosti môžeme ušetriť 7 eur na elektrickej energii, a to len na jednom spotrebiči. Ak je v domácnosti viac takýchto zariadení, ktoré naraz využívajú rôzni členovia rodiny, výška úspor môže dosiahnuť niekoľko desiatok eur ročne.
Trávte viac času vonku
Jarné počasie láka ľudí von, a práve svetlé večery dávajú priestor na trávenie času športom, alebo napríklad rodinným relaxom v záhrade. Najlacnejšia energia je tá, ktorú neminieme a nemusíme ju platiť. Stačia mierne zmeny vo vašom domácom správaní, a môže sa to prejaviť aj na vašej peňaženke.
Ak sa budete venovať svojej rodine či blízkym mimo domácnosti, je možné ušetriť mnohými spôsobmi. Či už na spomínanom svietení alebo využívaní rôznych spotrebičov, ale napríklad aj vhodným nastavením termostatu a nižšou potrebou kúrenia.
Čo je to letný čas?
Ručičky o hodinu dopredu si každú jar posúvajú obyvatelia celej Európy okrem Islandu, Ruska a Bieloruska, ale aj v Mexiku, Spojených Štátoch, Brazílii, Čile, Austrálii či na Novom Zélande. Účelom je, aby sme viac využívali hodiny denného svetla a zbytočne ich neprespali. To vedie k úsporám na umelom osvetlení a o niečo nižšej spotrebe energií.
Prvé zmienky o takomto koncepte pochádzajú ešte z 18. storočia, kedy o ňom vtipkoval známy americký vedec Benjamin Franklin.
Naši predkovia boli jednými z prvých, ktorí každoročne zmeny času zažívali, v Rakúsko-Uhorsku bol zavedený pred vyše sto rokmi počas prvej svetovej vojny, v roku 1916. Následne bolo striedanie času viackrát zrušené a znovuzavedené, ručičky posúvame nepretržite od roku 1979.
Okrem nesporných výhod v oblasti úspory energií majú pravidelné zmeny času aj svojich kritikov. Najmä deti a starší ľudia môžu mať problémy s prestavením prirodzeného denného biorytmu, čo môže viesť k zdravotným problémom, spomína sa aj mierny nárast počtu dopravných nehôd kvôli nepozornosti a podobne. Aj preto sa proti striedaniu času vo februári tohto roka vyslovili poslanci Európskeho parlamentu. O tom, či sa nielen u nás, ale aj u susedov zruší striedanie času, by mala rozhodnúť Európska komisia.