5 zlozvykov, kvôli ktorým plytváme vodou. Robíte ich aj vy?

5 zlozvykov, kvôli ktorým plytváme vodou. Robíte ich aj vy?

Finančné náklady na spotrebu vody tvoria nemalú čiastku v našich účtoch za energie. Vaše peniaze vám často a zbytočne odtekajú pri čistení zubov, umývaní riadu či relaxačnom kúpeli. Poradíme vám, ako si denne dopriať dostatočné množstvo vody a pritom nepreplácať.

Neprelievajte peniaze hneď zrána

Do kúpeľne zavítate každé ráno. Umyjete si tvár, vyčistíte si zuby, prípadne sa oholíte a tento proces opakujete každý deň znova a znova. Mnohí však nevedia, že táto ranná rutina vás môže vyjsť poriadne draho. Najmä ak ste typ človeka, ktorý potrebuje k namydleniu rúk vedro vody.

Pravdou je, že aj tí šetrní sú niekedy zábudliví a voda z ich kohútika neraz prúdom odteká. Každou kvapkou, centík za centíkom odchádzajú vaše peniaze do kanála. Sú však spôsoby, ako sa pri účte za spotrebu vody nechytať bezradne za hlavu. Jedným z nich je  úsporný perlátor, ktorý je založený na obmedzení prietoku vody, do ktorej je pridaný vzduch. Ráno si tak môžete vychutnať rýchlu “bublinkovú” kúru, ktorá vám navyše postráži vašu mesačnú spotrebu.

Chcete počuť ďalšie triky? Zaobstarajte si v kúpeľni pohárik na vodu. Pri čistení zubov sa vyhnete zbytočnému plytvaniu vodou a na konečnom výsledku sa nič nezmení.

Ďalšiu úsporu môžete dosiahnuť aj počas holenia. Ak používate žiletku, neoplachujte ju pod tečúcou vodou. Naplňte si umývadlo a oplachujte ho v nej. Kombináciou šetriacich návykov inšpirujete nielen svoje deti, ale aj vy sami možno prídete na to, že zníženie spotreby vody, a teda aj mesačných poplatkov, je možné dosiahnuť aj bez väčšej investície či námahy.

Máme však pre vás aj radu na záver – ak máte kvapkajúci kohútik, s jeho opravou určite nečakajte. Táto, na prvý pohľad bezvýznamná chybička krásy vám dokáže nakvapkať za 24 hodín viac ako 10 litrov vody. Vaša dosiahnutá úspora vám tak znova odtečie a vy si to ani nevšimnete.

Šetrite vodou a energiou zároveň

Umývanie riadu má rád málokto, pre mnohých je však stále každodennou rutinou. Umyť po sebe tanier nie je záťažou, no ak ich máte v dreze 10, pocítia to nielen vaše ruky, ale aj peňaženka. Zodpovedné dodržiavanie intervalov v púšťaní vody vás prestane po chvíli baviť a vy to budete chcieť mať radšej rýchlo za sebou, a to bez ohľadu na zvýšenú spotrebu vody. Ako teda tento problém vyriešiť? Jednou z možností je znova perlátor alebo umývanie riadov v napustenom dreze. Toto riešenie vám síce pomôže ušetriť financie, nie však váš čas. Ak ho nemáte nazvyš, odporúčame investovať do umývačky riadu.

Tento spotrebič sprevádzajú často mylné domnienky, že ide skôr o pohodlie ako o úsporu. To však nie je pravda. Umývačka vám dokáže našporiť ročne desiatky eur rodinného rozpočtu. Aj keď sa to mnohým nezdá, umývaním v dreze spotrebujete skoro dvakrát toľko vody ako umývačka. Tí, ktorí nemajú šetriace návyky, minú dokonca oveľa viac. Vstupná investícia síce nie je najnižšia, no pri ročnej úspore niekoľko desiatok eur sa to určite oplatí zvážiť.

Práčka vám dokáže poriadne vyžmýkať peňaženky

Nič sa nedá robiť, prať musí každý. Nie každý však dokáže pritom aj ušetriť. Práčka vám dokáže znížiť spotrebu rovnako ako iné zriadenia, musíte však vedieť, ako na to. Prvou možnosťou je pranie v studenej vode. Práčka totiž spotrebuje na ohrev vody až 90 % energie. Ak teda budete prať oblečenie s menej odolnými škvrnami, vyskúšajte to nabudúce “na studeno”.

Ďalším efektívnym riešením je jej výmena za novú. Spotreba elektriny je závislá predovšetkým od jej typu. Staršie modely spotrebujú aj 90 litrov vody na jedno pranie, moderné práčky však majú túto spotrebu oveľa nižšiu. Pri jej kúpe sa zaujímajte najmä o mernú spotrebu na jeden prací cyklus a ekonomické programy. Ak si domov doveziete práčku, ktorá k tomu prispôsobí spotrebu vody skutočnej hmotnosti náplne, máte vyhraté!

V prípade, že momentálne nemáte finančné prostriedky na zakúpenie novej práčky, môžete si ju aj prenajať. Vyberiete si program, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a periete. V prípade prenájmu máte dokonca inštaláciu a opravu zdarma.

Sprcha váš rozpočet nezaťaží

Relax vo vani znamená pre niektorých lepší oddych ako spánok. Náročný deň v práci si to občas doslova vyžaduje. Táto relaxačná odmena vás však môže stáť v konečnom dôsledku poriadny balík peňazí. Dopriať si sem-tam príjemný kúpeľ nie je energetický hriech, no každodenné kúpanie sa môže na vašich účtoch nepekne odraziť. Ak chcete svoju spotrebu vody znížiť, vymeňte vaňu za sprchu.

Aj niekoľkominútová sprcha vás vyjde lacnejšie ako horúci kúpeľ. Ak si k tomu navyše zaobstaráte úspornú sprchovú hlavicu, váš rodinný rozpočet sa môže ročne rozrásť aj o 100 €.  Vďaka obmedzenému prietoku vody si môžete vychutnať sprchu rovnako dlho ako zvyčajne, no zaplatíte za ňu oveľa menej. Na našej kalkulačke si môžete overiť, koľko eur ročne vďaka úspornej sprche ušetríte. Okrem toho sa dočítate aj ďalších výhodách, ktoré toto sporivé riešenie ponúka.

Aj vaša toaleta vám dokáže pekne zarobiť

Presne tak, ušetriť môžete aj splachovaním. Duálne splachovače obsahujú dvojité tlačidlo ventilu, ktoré ponúka voľbu medzi veľkým a malým spláchnutím, teda plným a sporivým. Týmto spôsobom môže ušetriť štvorčlenná rodina až 40 % ročnej spotreby vody, a to je už podiel, ktorý stojí za zváženie.

Ak chcete ušporiť ešte viac, môžete využiť na splachovanie aj dažďovú vodu. Okrem toho, že budete mať záložný zdroj vody, neminiete na splachovanie ani jeden cent. Prečo teda nevyužiť vodu, ktorá je zadarmo?

Vytvorením sporiacich návykov neušetríte iba vaše peniaze, ale naučíte sa žiť úsporne s ohľadom na životné prostredie, ktorému dáva vysoká energetická spotreba každodenne zabrať. Začnite preto myslieť ekologicky a neprelievať litre vody, ktoré nutne nepotrebujete. Mesačne tak zaplatíte za vodu, ktorú ste vlastne ani nevyužili.

Ďalšiu úsporu na spotrebe energií môžete získať aj prostredníctvom návštevy innogy Experta, ktorý vám navrhne efektívne riešenia, ako znížiť vaše mesačné výdavky ešte viac.

 

Začnite sa tešiť na ďalšiu faktúru za energie vďaka nášmu bezplatnému poradenstvu

Ušetrite až 200 € ročne s bezplatným
innogy Energetickým poradenstvom.

V nasledujúcom videu vám ukážeme, ako prebieha
návšteva innogy Experta.

innogy Experti doteraz navrhli
slovenským rodinám celkovú úsporu až

0 €

Chcem začať šetriť

Rady a tipy ako ušetriť na energiách

 • Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

  Vymeňte ohrievač vody a začnite šetriť

 • innogy Expert v Teleráne

  innogy Expert v Teleráne

 • Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

  Drahšia elektrina aj plyn. Ako sa brániť a nepreplatiť?

 • Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

  Plaťte za teplo len tam, kde ho potrebujete. Zónová regulácia vykurovania.

 • innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

  innogy Expertka Katka v relácií Inkognito

 • Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

  Bez úsporných sprchových hlavíc „prelejeme” za 50 rokov more vody. A to doslova.

 • Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

  Chladné dni sú tu. Ako nepreplatiť na teple v domácnosti?

 • Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

  Úsporné sprchové hlavice. Rovnaký komfort, tretinové účty. Ako vlastne fungujú tieto zázračné zariadenia?

 • Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Teplá voda zo slnka. Oplatí sa aj vám?

  Volajte na
  0850 123 998 0850 123 998

  Chyba

  Niečo sa pokazilo. Skúste prosím ešte raz.

  Ďakujeme,

  úspešne ste sa prihlásili na odber našich noviniek.

  Chyba

  Vyplňte prosím všetky údaje.

  Formulár bol úspešne odoslaný

  Ďakujeme, že ste sa rozhodli využiť bezplatné Energetické poradenstvo.
  V najbližších dňoch si s vami telefonicky upresníme termín návštevy innogy Experta.

  Návrat